![Πινακοθήκη Δήμου Αθηναίων](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/db/db7dbb7847624f37a643a193a16b859a.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Στα πλαίσια της έκθεσης "Ρεμπέτικο", ο Δήμος Αθηναίων διοργανώνει δύο δράσεις για όλη την οικογένεια το Σάββατο 19 Μαρτίου στην Πινακοθήκη και το Κέντρο Τεχνών του δήμου. Οι ενέργειες υλοποιήθηκαν από τους εξειδικευμένους μουσειοπαιδαγωγούς του ΟΠΑΝΔΑ.
Στη Πινακοθήκη Δήμου Αθηναίων, ένα εικαστικό ταξίδι από την Σμύρνη έως την περιοχή του Μεταξουργείου θα εξοικειώσει τους συμμετέχοντες με το μουσικό είδος του ρεμπέτικου. Το κοινό θα γνωρίσε τις φτωχογειτονιές των προσφύγων και τη μουσική τους και στη συνέχεια θα δημιουργήσει τα δικά του πορτραίτα, με πρωταγωνιστές του ίδιους και αξιοποιώντας την τεχνική του πουαντιγισμού. Στη δράση μπορούν να συμμετέχουν παιδιά 6-12 ετών.
![Κέντρο Τεχνών Δήμου ΑΘηναίων](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/3a/3a4781a1aa3b4469a17ecb401cb2c7d5.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Το μουσειοπαιδαγωγικό πρόγραμμα για παιδιά 8-12 ετών "Ρεμπέτικο και καφέ αμάν!" συστήνει στους θεατές τα έργα που φιλοξενούνται στον χώρο του Κέντρου Τεχνών, όπως το φιλμ της Μαρίας Τσάγκαρη "The man on the left". Έτσι, οι συμμετέχοντες κατανοούν εις βάθος τον τρόπο με τον οποίο εικονοποιείται το ρεμπέτικο είδος από τους σύγχρονους καλλιτέχνες.
Πινακοθήκη Δήμου Αθηναίων
Ώρες διεξαγωγής εκπαιδευτικού προγράμματος: 11 π..μ. – 12 μ.μ.
Αριθμός συμμετεχόντων: 15 με τη συνοδεία ενός γονέα
Κράτηση θέσης στο 2105202420-21 (έως την Παρασκευή 18/3, 10 π.μ. – 1μ.μ.)
Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων
Ώρες διεξαγωγής εκπαιδευτικού προγράμματος: 10.30 – 11.30 π.μ.
Αριθμός συμμετεχόντων: 15 με τη συνοδεία ενός γονέα
Κράτηση θέσης στα 2107248150, 210 7232604 (έως την Παρασκευή 18/3, 10 π.μ. – 2 μ.μ.)
Η συμμετοχή στα εκπαιδευτικά προγράμματα είναι ελεύθερη.