![Kourd](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/48/48a4cfdcac5e4f9faa3e88d8b44b9af8.jpg?quality=81&404=default&v=4)
H Gallery Kourd διοργανώνει έναν κύκλο ομιλιών με τίτλο "Kourd Evening Art Talks”, στα πλαίσια της έκθεσής της "A Grammar of Gestures". Οι ομιλίες θα αναφερθούν στον κόσμο της ζωγραφικής, στον τρόπο που δημιουργείται ένα έργο και πώς εμείς το αντιλαμβανόμαστε ως θεατές. Οι συζητήσεις θα έχουν τη μορφή ξενάγησης στην έκθεση, θέλοντας να δημιουργήσουν έναν χώρο συνάντησης φιλότεχνων. Ο επιμελητής Jurriaan Benschop, συνομιλεί με τον Ανδρέα Ράγκναρ-Κασάπη, τον Αλέξανδρο Βούτσα, την Μαρίτα Γεραρχάκη, τον Δαυίδ Μπενφοράδο και την Θεοδώρα Κουμουνδούρου.
Θέματα συζητήσεων:
09/03 (7.30 μ.μ.): "Μεταβαλλόμενες φόρμες", Ανδρέας Ράγκναρ-Κασάπης, ζωγράφος
Κοινό χαρακτηριστικό των έργων της έκθεσης είναι η δυναμική των σχημάτων, δηλαδή η τάση των μορφών να περιστρέφονται και να αλλάζουν εμφάνιση κατά τη θέαση τους. Ο καλλιτέχνης χρησιμοποιεί τη ζωγραφική για να αλλάξει το αντικείμενο που μελετά, παρά απλά για να το αναπαραστήσει ως έχειν.
10/03 (7.30 μ.μ.): "Η χειρονομία της ζωγραφικής", Αλέξανδρος Βούτσας, Διδάσκων στο εργαστήριο Φωτογραφίας στην Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών
Η εξέλιξη των ψηφιακών μέσων έχει επηρεάσει τη ζωγραφική και έχει δημιουργήσει ένα νέο πλαίσιο. Στην ξενάγηση μελετάται η πιθανή αλλαγή στον τρόπο θέασης ενός έργου λόγω των νέων τεχνολογικών μέσων.
11/03 (7.30 μ.μ.): "Το περιεχόμενο είναι μια ματιά", Μαρίτα Γεραρχάκη, Κλινική Ψυχολόγος
Η συζήτηση ξεκινά με ένα απόφθεγμα από τον αφηρημένο εξπρεσιονιστή Willem de Kooning, ο οποίος έχει αναφέρει ότι "το περιεχόμενο είναι μια γρήγορη ματιά, μια συνάντηση σαν μια αναλαμπή". Συχνά ο τρόπος θέασης και ανάγνωσης ενός έργου επηρεάζεται την ψυχολογική κατάσταση και τις εμπειρίες μας.
14/03 (7.30): "Painting as a Time Based Art", Δαυίδ Μπενφοράδο, ζωγράφος
Αν και τα ζωγραφικά έργα παρουσιάζονται συνήθως ως στατικά αντικείμενα πάνω σε έναν τοίχο, ο χρόνος που απαιτείται για την ολοκλήρωσή τους παίζει επίσης σημαντικό ρόλο.
15/03 (7.30): "Διεθνής γλώσσα, τοπικές ρίζες", Θεοδώρα Κουμουνδούρου, Arthens founder και σύμβουλος τέχνης
Η έκθεση συγκεντρώνει πέντε ζωγράφους από διαφορετικά υπόβαθρα, οι οποίοι όμως μοιράζονται μια κοινή γλώσσα. Αυτή ανοίγει ένα διάλογο ανάμεσα στις θέσεις του καθενός, αν και το έργο τους έχει τις ρίζες του σε διαφορετικά πολιτισμικά πλαίσια. Πώς το προσλαμβάνει αυτό ο θεατής;
Για κρατήσεις επικοινωνήστε στο 2106426573 ή στο info@gallerykourd.gr. Η είσοδος είναι ελεύθερη.