Στην έκθεση "Under Acupressure" το κλασικό hit των Queen με τον Ντέιβιντ Μπόουι αποτελεί τον πυρήνα της θεματικής της. Τα εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη 17 Μαρτίου (6-10 μ.μ.) στο Ίδρυμα Β. & Μ. Θεοχαράκη υπό την επιμέλεια του Πάνου Γιαννικόπουλου.
Η Νατάσσα Παπαδοπούλου χρησιμοποιεί το ρεφρέν του "Under Pressure" και βάσει αυτού μελετάει την ιδέα της πίεσης και τον τρόπο ενσώματης αντίστασης. Έτσι, δημιουργείται ένας χώρος πιεσοθεραπείας, όπου η φροντίδα του εαυτού γίνεται με έναν παράδοξο τρόπο. Όπως στα περισσότερα έργα της καλλιτέχνιδας, ερευνάται η αλληλεπίδραση του θεατή με τα εκθέματα, με έμφαση στην αντίδραση του σώματος.
Σωματικές πιέσεις λαμβάνουν χώρα πάνω σε στρώματα γιόγκα, ένα βίντεο "εκπαίδευσης" ή "διαφήμισης" υποδέχεται το κοινό και συστήματα αυτομασάζ μπορούν να φορεθούν από τους επισκέπτες. Η γενικότερη άμεση επαφή με τα διαδραστικά εκθέματα οδηγεί σε απελευθέρωση της μυϊκής έντασης και προωθεί την κυκλοφορία του αίματος, με αποτέλεσμα ο επισκέπτης να ηρεμεί ή να διεγείρεται.
Κατά τη διάρκεια των εγκαινίων το κοινό παροτρύνεται να χρησιμοποιήσει τα έργα, ακολουθώντας τις οδηγίες της Παπαδοπούλου που θα βρίσκεται στον χώρο.
Info: Ίδρυμα Β. & Μ. Θεοχαράκη | 17/03-06/05 | Ώρες λειτουργίας: Τρ., Τετ., Παρ.: 10 π.μ. – 5 μ.μ., Πεμ.: 5-9 μ.μ. | Είσοδος: 2€