![Το ερευνητικό πρότζεκτ της Γεωργίας Σαγρή επιστρέφει την πιο κατάλληλη στιγμή](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2541373/georgia-sagri-iasi.jpg?quality=81&404=default&v=4)
«Παθαίνω συχνά κρίσεις πανικού». «Είμαι χρόνια άνεργη, και έχω αγοραφοβία». «Θέλω να εξασκήσω τη φωνή μου γιατί δεν αισθάνομαι αρκετά θαρραλέος». Τα αιτήματα που δέχτηκε η Γεωργία Σαγρή προ κορονοϊού για το δεύτερο μέρος του έργου της «Ίαση» –το οποίο είχε ξεκινήσει στο Λονδίνο τον Ιανουάριο και είχε δρομολογηθεί για την Αθήνα την άνοιξη– ήταν πολύ περισσότερα από τα αναμενόμενα, φέρνοντας στην επιφάνεια τα πολλά πρόσωπα του τραύματος που εγγράφονται στο σώμα της πρωτεύουσας. Μερικούς μήνες μετά, το τραύμα έχει γίνει βαθύτερο. «Είμαστε όλοι άρρωστοι», έγραφε στο ArtForum η διεθνής καλλιτέχνις, η οποία επανεκκινεί το πρότζεκτ «Ίαση» την καταλληλότερη μάλλον στιγμή.
![Το ερευνητικό πρότζεκτ της Γεωργίας Σαγρή επιστρέφει την πιο κατάλληλη στιγμή - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2541373/georgia-sagri-iasi5.jpg)
![Το ερευνητικό πρότζεκτ της Γεωργίας Σαγρή επιστρέφει την πιο κατάλληλη στιγμή - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2541373/georgia-sagri-iasi3.jpg)
Οι εργασίες στον ανεξάρτητο χώρο τέχνης Tavros ολοκληρώθηκαν πριν από μερικές ημέρες: το γλυπτό της Γεωργία Σαγρή, μια μαλακή σκηνή, η λεγόμενη «Σκηνή της Ανάρρωσης», έχει τοποθετηθεί στο κέντρο της πρώην βιοτεχνίας στην περιοχή του Ταύρου. Βάσει του νέου προγραμματισμού, οι ατομικές συνεδρίες ξεκινούν την Δευτέρα 18 Μαΐου, μια και οι συνθήκες πλέον το επιτρέπουν.
Οι συμμετέχοντες που έχουν ήδη επιλεγεί (με τους οποίους η Σαγρή τελούσε διαδικτυακές συνεδρίες κατά τη διάρκεια του lockdown) θα έρθουν σε επαφή κατά μόνας με την καλλιτέχνιδα. Μέσα από τις φωνητικές, αναπνευστικές και κινησιολογικές ασκήσεις, τις οποίες η Σαγρή έχει δημιουργήσει κι αναπτύξει από την πολύχρονη εμπειρία της στην περφόρμανς, οι συμμετέχοντες θα βρουν τους δικούς τους τρόπους παρατήρησης του πόνου και του τραύματος τους και εν γένει θα δημιουργήσουν τρόπους ανάρρωσης και αυτο-θεραπείας.
![Το ερευνητικό πρότζεκτ της Γεωργίας Σαγρή επιστρέφει την πιο κατάλληλη στιγμή - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2541373/georgia-sagri-iasi1.jpg)
Η Σαγρή, από την πλευρά της, μπαίνει σε ρόλο διακομιστή του συλλογικού τραύματος: δουλεύοντας με κάθε άτομο ξεχωριστά, επεξεργάζεται τις αντιδράσεις των συμμετεχόντων και σημειώνει σταδιακά τα σημεία που εντοπίζεται πόνος, σφίξιμο, μούδιασμα ή έντονη φόρτιση στα σώματά τους. H καλλιτέχνις καταγράφει τα δεδομένα σε σχέδια, κείμενα και αντικείμενα-«χάρτες σώματος», τηρώντας πάντα το πρωτόκολλο της ανωνυμίας.
Ύστερα από το πέρας όλων των συνεδριών, διάστημα που θα διαρκέσει έξι εβδομάδες περίπου, κάποια από αυτά τα στοιχεία θα παρουσιαστούν σε έκθεση στο Tavros (8/6), η οποία θα ξεκινήσει με το έργο-περφόρμανς «Αναπνοή 5_1_5» από την Σαγρή. Έπειτα, η «Ίαση» θα ταξιδέψει στο Άμστερνταμ, στο χώρο DeAppel, και για τα επόμενα χρόνια θα συνεχίσει την πορεία της στο χώρο της Γεωργίας Σαγρή Ύλη[matter]HYLE στην Αθήνα.