![Εγκαίνια Εβδομάδας | Πώς γίνεται να συνυπάρξεις σε ένα εργοτάξιο εξαιρετικών αισθημάτων; (3-8/3)](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2540356/3524966975124643_ergotaxio-exairetikwn-aisthimatwn_252910.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Neo-mythical
Έξι καθαρά χρώματα είναι όλα κι όλα όσα χρησιμοποίησε ο Ιάσονας Βενετσανόπουλος για να απεικονίσει τον προσωπικό του μύθο: στους πίνακες, τα περιγράμματα σχηματίζουν μορφές, άλλοτε περισσότερο ανθρώπινες κι άλλοτε περισσότερο ζωόμορφες, οι οποίες σχεδιαστικά γεμίζονται από μοτίβα ή μονοχρωμίες, ενώ το φόντο παραμένει εντελώς μαύρο. Σε δεύτερο χρόνο εντοπίζεις αιγυπτιακά εικονογράμματα, κυκλαδικά ειδώλια ή αναφορές στο λεξιλόγιο του Keith Haring. Με αυτό τον τρόπο, το μυθικό αφήγημα ξεπερνά τα χωρικά και τα χρονικά όρια καθώς οι τελικές ερμηνείες ανήκουν πάντα στον ίδιο το θεατή του «Neo-mythical» που εγκαινιάζεται στις 5/3 (7.30 μ.μ.), στην Αίθουσα Τέχνης Αθηνών.
Αίθουσα Τέχνης Αθηνών | 5/3-4/4 | Τρ., Παρ.: 11 π.μ.-2.30 μ.μ. & 6-9 μ.μ., Σάβ.: 11 π.μ.-2.30 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Σπύρος Χειμωνάκης
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Πώς γίνεται να συνυπάρξεις σε ένα εργοτάξιο εξαιρετικών αισθημάτων; (3-8/3) - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540356/3524963508913532_spyros-xeimwnakis_252904.jpg)
Από τη θεματολογία της αστυνομικής λογοτεχνία και του φιλμ νουάρ εμπνέεται ο ζωγράφος Σπύρος Χειμωνάκης, στη νέα ενότητα της δουλειάς του που παρουσιάζεται στο αίθριο της Δημοτικής Πινακοθήκης Πειραιά από Πέμπτη 5 Μαρτίου (εγκαίνια στις 7 μ.μ.). Οι ανθρωποκεντρικοί του πίνακες παίζουν με την αντίθεση φωτός και σκοταδιού, καθώς τα πρόσωπα συχνά αλλοιώνονται ή λείπουν τελείως τα χαρακτηριστικά τους.
Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά (Φίλωνος 29, Πειραιάς, 2104101402) | 5-11/3 | Δευτ.-Κυρ.: 10 π.μ.-2 μ.μ. & 6-9 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Εργοτάξιο εξαιρετικών αισθημάτων
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Πώς γίνεται να συνυπάρξεις σε ένα εργοτάξιο εξαιρετικών αισθημάτων; (3-8/3) - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540356/3524967112726406_ergotaxio-exairetikwn-aisthimatwn_252911.jpg)
Διαλέγοντας μερικές καλλιτέχνιδες της γενιάς της, η επιμελήτρια κι επίσης εικαστικός Σοφία Στέβη στήνει ένα «Εργοτάξιο εξαιρετικών αισθημάτων» στη γκαλερί Breeder από 5/3: οι «πίνακες δωματίου» της ίδιας, τα ενδοσκοπικά βίντεο της Agneska Polska, οι μειξογενείς θυληκότητες-γλυπτά της Νάνας Σαχίνη, οι πίνακες της Constance Tenvik αλλά και της Marianne Vlaschits ασχολούνται με την ανθρώπινη ύπαρξη και τη διαφορετικότητα ως ανάγκη στην κοινωνία. Πώς γίνεται να συνυπάρξεις;
Breeder | 5-28/3 | Τρ.-Παρ.: 12 μ.-8 μ.μ., Σάβ.: 12 μ.-6 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Hypnagogia
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Πώς γίνεται να συνυπάρξεις σε ένα εργοτάξιο εξαιρετικών αισθημάτων; (3-8/3) - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540356/3524963671365086_Hypnagogia_252905.jpg)
Αυτό το μαγικό σημείο πριν παραδοθείς στον ύπνο, η γκρίζα ζώνη της υπναγωγίας όπως αποκαλείται, έχει εμπνεύσει μυριάδες καλλιτέχνες στο πέρασμα του χρόνου, καθώς τότε το συνειδητό συναντά το υποσυνείδητο και νέα εσωτερικά πεδία εξερευνούνται. Ο Βαγγέλης Γκόκας, η Αικατερίνη Γεγησιάν, η Ράνια Εμμανουηλίδου, η Μαρία Οικονομοπούλου, ο Αναστάσης Στρατάκης και η Μανταλίνα Ψωμά, μέσα από διαφορετικές τεχνικές και μέσα, αναδεικνύουν εκφάνσεις αυτής της στιγμής στο «Hypnagogia» της Nitra Gallery από 5/3.
Nitra Gallery | 5/3-9/4 | Τρ.-Παρ.: 10 π.μ.-6 μ.μ., Σάβ.: 11 π.μ.-3 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Δημήτρης Γέρος: Ζωγραφική 1993-2019
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Πώς γίνεται να συνυπάρξεις σε ένα εργοτάξιο εξαιρετικών αισθημάτων; (3-8/3) - εικόνα 4](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540356/3524963899573430_dhmhtrhs-geros_252906.jpg)
Σαν το μικρό ανθρωπάκι που εμφανίζεται να τρέχει βιαστικά στους πίνακές του, έτσι κι ο Δημήτρης Γέρος παραμένει αέναα δραστήριος για πάνω από εξήντα χρόνια: δεκάδες εκθέσεις στην Ελλάδα και την Αμερική, μερικές από τις οποίες μονογραγφικές σε σημαντικά μουσεία, διαρκής παραγωγή και έμπνευση ενώ έργα του βρίσκονται σε πολλές συλλογές, όπως της Tate Britain και της Εθνικής Πινακοθήκης. Τριάντα ακουαρέλες σε χαρτί, άλλες μικρές κι άλλες μεγάλες, παρουσιάζονται από 6/3 (εγκαίνια στις 8 μ.μ.) στην κεντρική αίθουσα του Εικαστικού Κύκλου ΔΛ στο Κολωνάκι με το αφιέρωμα «Ζωγραφική 1993-2019». Στο φόντο των έργων διακρίνονται λόφοι, ηφαίστεια, δέντρα, πουλιά αλλά και σπερματοζωάρια ή λεκέδες. Ποιά είναι η αινιγματική αφήγηση που ενώνει τα διάφορα ετερόκλιτα τοπία που διασχίζει ο άνθρωπος-πρωταγωνιστής του εικαστικού;
Εικαστικός Κύκλος ΔΛ (Ακαδημίας 6, 2103646818)| 6/3-11/4 | Τετ., Σάβ.: 11 π.μ.-4.30 μ.μ., Τρ., Πέμ.-Παρ.: 11 π.μ.-8 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Έρως Καλός
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Πώς γίνεται να συνυπάρξεις σε ένα εργοτάξιο εξαιρετικών αισθημάτων; (3-8/3) - εικόνα 5](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540356/3524965314775519_erws-kalos_252908.jpg)
Είκοσι ένα καταξιωμένοι Έλληνες καλλιτέχνες, ανάμεσά τους ο Δημήτρης Αληθεινός Δημήτρης, ο Γιάννης Βαλυράκης και ο Γιάννης Μόραλης, υπογράφουν τη νέα έκθεση στον Εικαστικό Κύκλο Sianti Gallery από 6/3 (εγκαίνια στις 7.30 μ.μ.), η οποία αποτυπώνει τον έρωτα ως τέλεια ιδέα. Μαζί τους, αντίστοιχου αριθμού σημαντικοί σύγχρονοι συγγραφείς και ποιητές λεκτικοποιούν τη διαδρομή που η επιθυμία θα συναντήσει τον άλλον. Παράλληλα με την έκθεση παρουσιάζεται το ομότιτλο λεύκωμα που περιλαμβάνει τα έργα.
Εικαστικός Κύκλος Sianti | 6/3-4/4 | Τρ., Πέμ.-Παρ.: 10 π.μ.-8 μ.μ., Τετ.: 10 π.μ.-3 μ.μ., Σάβ.: 10 π.μ.-4 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Peeingwhilestanding E.T.
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Πώς γίνεται να συνυπάρξεις σε ένα εργοτάξιο εξαιρετικών αισθημάτων; (3-8/3) - εικόνα 6](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540356/3524964083391798_peeingwhilestanding_252907.jpg)
Ο Κωστής Δαμουλάκης, ο Παναγιώτης Λιανός και ο Jakob Traxlmayr μαζί με τους Αδριανό Αγγελόπουλο, Βασίλη Ζαχαρακόπουλο και Δημήτρη Γρηγορόπουλο έχουν διαμορφώσει ένα περιβάλλον το οποίο αποτελείται από ένα writer’s bench με περισυλλεγμένα ξύλα από την Κυψέλη, ένα γλυπτό, μια τοιχογραφία, ενα rap μουσικό κομμάτι με στίχους γραμμένους από έναν αλγόριθμο τεχνητής νοημοσύνης και έναν 3d holographic rapper. Η τελική σύνθεση που εξερευνά την υποκουλτούρα παρουσιάζεται στο P.E.T Projects από 6 Μαρτίου (εγκαίνια στις 8 μ.μ.).
P.E.T Projects (Κερκύρας 87, Κυψέλη) | 6-28/3 | Είσοδος ελεύθερη
Nude
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Πώς γίνεται να συνυπάρξεις σε ένα εργοτάξιο εξαιρετικών αισθημάτων; (3-8/3) - εικόνα 7](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540356/3524966803577916_nude_252909.jpg)
To «Nude» της Μαρίας Μπουρμπού παρουσιάζεται στο εικαστικό διαμέρισμα Fokianou στο Παγκράτι. Πρόκειται για μια σειρά ασπρόμαυρων φωτογραφιών που μελετούν το ανθρώπινο γυμνό σώμα. Φως και σκιά συνδιαλέγονται αναδεικνύοντας τις εκφραστικές κινήσεις των φωτογραφιζόμενων μοντέλων. Εγκαίνια το Σάββατο 7 Μαρτίου (7 μ.μ.).
Fokianou Art Space | 7-28/3 | Πέμ.-Σάβ.: 5-8 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη