![Εγκαίνια Εβδομάδας | Άναρχοι τρόποι επικοινωνίας, μουρμουρητά κι άλλα παραγλωσσικά στοιχεία (24/2-1/3)](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2540241/egkainia-ebdomadas-20201_252684.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Αριστοτέλης Τζάκος – Ζωγραφική – 2020
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Άναρχοι τρόποι επικοινωνίας, μουρμουρητά κι άλλα παραγλωσσικά στοιχεία (24/2-1/3) - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540241/egkainia-ebdomadas-2020-11_252681.jpg)
Δεκαπέντε χρόνια μετά την ατομική του έκθεση του Αριστοτέλη Τζάκου στην Ελληνοαμερικανική Ένωση, ο εικαστικός και καθηγητής της ΑΣΚΤ επιστρέφει στον ίδιο τόπο με νέα σειρά έργων. Καθαρές ζωγραφικές γραμμές και χρώματα, ευελιξία στο φως και την ένταση είναι τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν τη δουλειά του, καθώς κεντρικό ρόλο παίζει το υποσυνείδητο και τα μοτίβα που απροσδόκητα αναδύονται. Εγκαίνια στις 24 Φεβρουαρίου (7.30 μ.μ.).
Ελληνοαμερικάνικη Ένωση | 24/2-21/3 | Δευτ.-Παρ.: 12 μ.-9 μ.μ., Σάβ.: 10.30 π.μ.-2.30 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Διαχρονίες
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Άναρχοι τρόποι επικοινωνίας, μουρμουρητά κι άλλα παραγλωσσικά στοιχεία (24/2-1/3) - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540241/soultani_252689.jpg)
Το αρχαίο ανοίγει διάλογο με το σύγχρονο στην έκθεση «Διαχρονίες», η οποία παρουσιάστηκε πρώτη φορά το ’18 στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας και τώρα έρχεται στον «Ελληνικό Κόσμο» του ΙΜΕ από την Τρίτη 25 Φεβρουαρίου (εγκαίνια στις 7.30 μ.μ.). Αρκετοί Έλληνες εικαστικοί, σε συνεργασία με την επιστημονική ομάδα του μουσείου και την επιμελήτρια της έκθεσης Ίριδα Κρητικού, επέλεξαν παλαιότερα σχετικά έργα τους ή δημιούργησαν νέα ώστε να συνομιλήσουν θεματικά με τα προϊστορικά ευρήματα που φυλάσσει το μουσείο.
«Ελληνικός Κόσμος» του ΙΜΕ | 25/2-31/5 | Τρ.-Πέμ: 9 π.μ.-1.30 μ.μ., Παρ.:9 π.μ.-8 μ.μ., Σάβ.: 11 π.μ.-8 μ.μ., Κυρ.: 10 π.μ.-7 μ.μ. | Γενική είσοδος: €4
Inner Space
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Άναρχοι τρόποι επικοινωνίας, μουρμουρητά κι άλλα παραγλωσσικά στοιχεία (24/2-1/3) - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540241/egkainia-ebdomadas-2020-12_252682.jpg)
Μια νέα φωτογραφική ενότητα σε διάλογο με μερικά βίντεο παρουσιάζει ο Νίκος Μάρκου στη γκαλερί Citronne της Αθήνας με την έκθεση «Inner Space». Μεταξύ φυσικού και τεχνητού, ρεαλιστικού και εικαστικού ισορροπεί το οπτικό αποτέλεσμα, καθώς τα τελικά τοπία των έργων προκύπτουν ύστερα από συγκεκριμένη διαδικασία: ο καλλιτέχνης συλλέγει διάφορα μικρο-αντικείμενα που βρίσκει (objets trouvés), όπως πέτρες, χώμα, χαρτί και βόλους, έπειτα φτιάχνει τις συνθέσεις και τέλος τις καταγράφει στο φακό. Εγκαίνια την Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου (8 μ.μ.).
Citronne | 26/2-30/4 | Τρ., Πέμ.-Παρ.: 11 π.μ.-3 μ.μ. & 5-8 μ.μ., Τετ: 11 π.μ.-3 μ.μ., Σάβ.: 11 π.μ.-4 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Passé
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Άναρχοι τρόποι επικοινωνίας, μουρμουρητά κι άλλα παραγλωσσικά στοιχεία (24/2-1/3) - εικόνα 4](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540241/egkainia-ebdomadas-2020-13_252683.jpg)
Λειτουργώντας ανασκοπικά στη νέα του ατομική, ο Ανδρέας Βούσουρας χρησιμοποιεί υλικά που βρήκε τα τελευταία χρόνια στο πατρικό του σπίτι στα Πατήσια ή στους γύρω δρόμους, μέσα από τα οποία εξετάζει το ιστορικό πλαίσιο μέσα στο οποίο άρθρωσε τη σκέψη του. Αναφορές από τα παιδικά του χρόνια αλλά και τη Γαλλική Επανάσταση, τον Διαφωτισμό ή την αστική ελληνική τάξη της δεκαετίας του ’60 ξεπετάγονται. Εγκαίνια στη γκαλερί Alma, στις 27 του μηνός.
Γκαλερί Alma | 27/2-28/3 | Τρ., Πέμ.-Παρ.: 11 π.μ.-2.30 μ.μ., Τετ., Σάβ.: 11 π.μ.-3 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Ανοικτό το ΕΜΣΤ
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Άναρχοι τρόποι επικοινωνίας, μουρμουρητά κι άλλα παραγλωσσικά στοιχεία (24/2-1/3) - εικόνα 5](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540241/emst-anoigei-to-mousei_252688.jpg)
Μετά από πόσες τρικυμίες και αναβολές τα τελευταία είκοσι και πλέον χρόνια, το Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης ανοίγει τις πόρτες του στο κοινό: 172 έργα Ελλήνων και ξένων καλλιτεχνών, τοποθετημένα σύμφωνα με τη μουσειογραφική μελέτη της Κοσκινά, περιμένουν το αθηναϊκό κοινό, από 28 Φεβρουαρίου με ελεύθερη είσοδο για τη δοκιμαστική λειτουργία. Έντονος πολιτικός προβληματισμός, ανατροπή σε φόρμες και τεχνοτροπίες όπως και έργα με ισχυρό βιωματικό χαρακτήρα είναι οι τρεις βασικές κατευθύνσεις ανάγνωσης της συλλογής.
ΕΜΣΤ | Από 28/2 | Τρ.-Παρ., Κυρ.: 11 π.μ.-7 μ.μ., 11 π.μ.-10 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
utters excess in between
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Άναρχοι τρόποι επικοινωνίας, μουρμουρητά κι άλλα παραγλωσσικά στοιχεία (24/2-1/3) - εικόνα 6](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540241/egkainia-ebdomadas-20201_252684.jpg)
Με βασικό θέμα αυτά που δεν μπορούν να γίνουν αντιληπτά μέσω της εκφοράς του λόγου, η νέα διεθνής ομαδική έκθεση στο State of Concept καταγράφει άναρχους τρόπους επικοινωνίας και γραμματικής, ιδιόλεκτους, μουρμουρητά κι άλλα παραγλωσσικά στοιχεία. Η έκθεση θίγει τόσο προσωπικές όσο και συλλογικές αφηγήσεις που ξετυλίγονται σταδιακά, δημιουργώντας συνεχείς συνδέσεις ανάμεσα στα έργα των καλλιτεχνών: από τις γλυπτικές χειρονομίες της Falke Pisano στο φιλμ της Janis Rafa, και από τις εγκαταστάσεις του Christian Nyampeta και της Rana Hamadeh, στο υφαντό της Mehraneh Atashi, η έκθεση έχει ως στόχο να επικυρώσει την ύπαρξη αποσιωπημένων ιστοριών. Εγκαίνια στις 28 Φεβρουαρίου.
State of Concept | 28/2-4/4 | Τετ., Παρ.: 4.30-8.30 μ.μ., Σάβ.: 12 μ.-5 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Ζει και εργάζεται στην Αθήνα
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Άναρχοι τρόποι επικοινωνίας, μουρμουρητά κι άλλα παραγλωσσικά στοιχεία (24/2-1/3) - εικόνα 7](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540241/egkainia-ebdomadas-20202_252685.jpg)
Δηλωτικός και ξεκάθαρος ο τίτλος. Οι χώροι της τριώροφης κατοικίας στην οδό Ερεσσού 40 των Εξαρχείων γίνονται πεδίο δράσης μιας ομάδας δέκα καλλιτεχνών που επεξεργάζονται οπτικοακουστικά και γραφικά περιβάλλοντα ώστε να διοχετεύσουν διαταραχές, τραυματισμούς, ιάσεις, ταλαντώσεις κι άλλες εσωτερικές διεργασίες. Σε διοργάνωση των Γιώργου Γεωργακόπουλου, Βίκη Μπέτσου, Γιώργου Χαβαλιά και Δημήτρη Γκινοσάτη επιλέχθηκαν εικαστικοί που ζουν και εργάζονται στην Αθήνα. Εγκαίνια στις 28 Φεβρουαρίου (7 μ.μ.).
Ερεσσού 40, Εξάρχεια | 28/2-13/3 | Δευτ.-Παρ.: 5-9 μ.μ., Σάβ.: 12 μ.-4 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Μπουφάν & Predella
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Άναρχοι τρόποι επικοινωνίας, μουρμουρητά κι άλλα παραγλωσσικά στοιχεία (24/2-1/3) - εικόνα 8](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540241/egkainia-ebdomadas-20204_252687.jpg)
Δυο νέες εκθέσεις φιλοξενούνται αυτές τις μέρες στον πάντα δραστήριο και ενεργό χώρο Οχτώ, κοντά στο Πολυτεχνείο. Αφενός, το «Μπουφάν» της Μυρτώς Ξανθοπούλου –έργα με εμφανή ποιητικότητα γύρω από ένα μπουφάν που δεν στεγνώνει ποτέ– κι αφετέρου η «Predella» του Κώστα Τζημούλη με γλυπτά, σχέδια, φωτογραφίες και βίντεο που λαμβάνουν ρόλο σημειώσεων για ένα άλλο, μεγαλύτερο έργο στο εγγύς μέλλον (ποια η σχέση υλικού και άυλου;). Συνεχίζεται έως 3 Μαρτίου.
Οχτώ (Πολυτεχνείου 8) | Έως 3/3 | Δευτ.-Κυρ: 5-9 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
This-is-how-to_
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Άναρχοι τρόποι επικοινωνίας, μουρμουρητά κι άλλα παραγλωσσικά στοιχεία (24/2-1/3) - εικόνα 9](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540241/egkainia-ebdomadas-20203_252686.jpg)
Κομμάτια από ξύλινες κατασκευές συνενώνονται με διαφορετικό, ευφάνταστο τρόπο, κόντρα στην προκαθορισμένη συναρμολόγηση που γράφουν οι οδηγίες. Πρόκειται για τη νέα ατομική έκθεση Κατερίνας Ζαφειροπούλου που συνεχίζεται στη ΔΛ Gallery (έως 16/3), ανοίγοντας τη συζήτηση γύρω από το έτοιμο και το προκατασκευασμένο. Πόσο χώρο ελευθερίας προσφέρεται στη δημιουργικότητα, στην εναλλακτική πορεία, στην ανεπιτήδευτη κίνηση;
ΔΛ Gallery | Έως 16/3 | Πέμ.-Παρ.: 11.30-7.30 μ.μ., Σάβ.: 12 μ.-4 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Stages for Minor Actions
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Άναρχοι τρόποι επικοινωνίας, μουρμουρητά κι άλλα παραγλωσσικά στοιχεία (24/2-1/3) - εικόνα 10](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2540241/3512684856160329_stages-for-minor-actions_252340_252691.jpg)
Ο Γιώργος Παπαδάτος παρουσιάζει την εγκατάσταση «Stages for Minor Actions». Πρόκειται για το τελευταίο μέρος από το ακόμη υπό διαμόρφωση πρότζεκτ «Σημειώσεις για ένα μεταβατικό μνημείο» που ξεκίνησε το 2012 και επιδιώκει την υπονόμευση των μνημείων, ως κατεξοχήν όργανα δήλωσης εξουσίας. Τώρα, στο νέο χώρο των Εξαρχείων Potential Project, θραύσματα, τυχαία ευρήματα, φωτογραφίες και κείμενα τοποθετούνται διάσπαρτα, δημιουργώντας συνέχειες και ασυνέχειες καθώς το βασικό που εξερευνάται είναι το ενδιάμεσο πεδίο όλων αυτών των υπο-μνημείων. Τρέχει έως 21/3.
Potential Project (Ανδρέα Μεταξά 25, Εξάρχεια, 2103817517) | Έως 21/3 | Τρ.-Παρ.: 5-9 μ.μ., Σάβ.: 12 μ.-4 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη