![Εγκαίνια Εβδομάδας | Μια πόλη από ρομπότ ζωντανεύει στην Πειραιώς (10-16/2)](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2539958/3505975576612654_city_of_Robots_251935.jpg?quality=81&404=default&v=4)
This event has now ended
Πάνω στην ταχύτατη φύση της ειδησεογραφικής παραγωγής και την οικονομία της προσοχής του σύγχρονου ανθρώπου στοχάζεται η νέα δουλειά του ερευνητή-καλλιτέχνη Βαγγέλη Βλάχου: αφού συνέλεξε βίντεο από διάφορα σάιτ για υποθέσεις των τελευταίων τριάντα χρόνων σχετικές με πολιτικές συναντήσεις, ιατροδικαστικές έρευνες και πολιτικές συλλήψεις, μετέγραψε το υλικό σε κείμενα. Στην τελική καταγραφή των πράξεων ενσωματώθηκαν μερικές ακόμη πληροφορίες, όπως τα δευτερόλεπτα της ανεπίσημης συνάντησης Milosevic και Μητσοτάκη το ’99 ή η συνάντηση Τσίπρα και υιού Μητσοτάκη το ’17. Το αποτέλεσμα παρουσιάζεται στο ViZ Laboratory for Visual Culture από 12 Φεβρουαρίου (7.30 μ.μ.).
ViZ Laboratory for Visual Culture | 12/2-6/3 | Τρ.-Παρ.: 5-9 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Friends
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Μια πόλη από ρομπότ ζωντανεύει στην Πειραιώς (10-16/2) - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539958/3505972286161709_dio-choria_251931.jpg)
Συνεχίζοντας τη διασύνδεση καλλιτεχνών Ελλάδας και εξωτερικού, η πολιτιστική πλατφόρμα Δύο Χωριά που πρόσφατα έφτιαξε την έδρα του στο Νέο Ψυχικό διοργανώνει μια έκθεση από φίλους για φίλους. Χωρίς ημέρα εγκαινίων, ο χώρος προσκαλεί ελεύθερα το κοινό από 12 Φεβρουαρίου, καθώς οι Σπύρος Αγγελόπουλος, Χρήστος Ακορδαλίτης, Trudy Benson, Javier Calleja, Maja Djordjevic, Amir Η. Fallah και πολλοί ακόμη εκθέτουν έργα τους.
Δύο Χωριά | 12/2-15/3 | Δευτ., Τετ.: 10 π.μ.-6 μ.μ., Τρ., Πέμ.: 10 π.μ.-9 μ.μ., Σάβ.-Κυρ.: 11 π.μ.-7 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Ambivalent Spaces - Anarchic Identities
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Μια πόλη από ρομπότ ζωντανεύει στην Πειραιώς (10-16/2) - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539958/3505973075753235_Ambivalent-Spaces-Anarchic-Identities_251932.jpg)
Στα υφασμάτινα γλυπτά μεταπηδά η Ελένη Χριστοδούλου μετά από αρκετά χρόνια εκθεσιακής απουσίας. Το queer και το άφυλο, η τρωτότητα του ανθρώπινου σώματος, η αγάπη-ταμπού αλλά και η θηλυκότητα πέραν του ανδρικού βλέμματος πρωταγωνιστούν στο νέο σώμα της δουλειάς της που παρουσιάζεται στη γκαλερί The Breeder από τις 13 του μηνός (εγκαίνια στις 8 μ.μ.). Η τσόχα και το χνουδωτό των έργων της αποπνέουν αίσθημα ασφάλειας που ανατρέπεται αυτόματα από το ανοίκειο σχήμα των μορφών, το οποίο προκαλεί ανοιχτά τα συμβατικά́ στερεότυπα σεξουαλικής ταυτότητας του φύλου.
The Breeder | 13/2-28/3 | Τρ.-Παρ.: 12-8 μ.μ., Σάβ.: 12 μ.-6 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Εμείς
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Μια πόλη από ρομπότ ζωντανεύει στην Πειραιώς (10-16/2) - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539958/3505973775646341_emeis-kalfayan_251933.jpg)
Μετά την επιτυχημένη αναδρομική παρουσίαση του έργου του Εδουάρδου Σακαγιάν στις Βερσαλίες το ’18, οι Kalfayan Galleries εκθέτουν νέα έργα του καλλιτέχνη με έδρα το Παρίσι, τα οποία έχουν ως σημείο αναφοράς ένα από τα δημοφιλέστερα θέματά του, τους θεατές. Ενσαρκώνοντας το υπαρξιακό άγχος του σύγχρονου ανθρώπου, οι παρατηρητές στα ζωγραφικά του Σακαγιάν φαίνονται οικείοι, γνωστοί κατά μία έννοια, καθώς βρίσκονται σε καθημερινά περιβάλλοντα, στο μετρό, στους δρόμους ή το τραμ. Όλοι τους, τόσο διαφορετικοί μα τόσο όμοιοι, συνθέτουν το μωσαϊκό της αστικής κοινωνίας. Εγκαίνια στις 13 Φεβρουαρίου (8 μ.μ.).
Kalfayan Galleries | 13/2-28/3 | Δευτ.: 11 π.μ.-3 μ.μ., Τρ.-Παρ.: 11 π.μ.-7 μ.μ., Σάβ.: 11 π.μ.-3 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Παντογράμματα & Σλόγκαν
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Μια πόλη από ρομπότ ζωντανεύει στην Πειραιώς (10-16/2) - εικόνα 4](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539958/dora-oikonomou.jpeg)
Το χρονικό της τελευταίας δουλειάς της Ντόρα Οικονόμου πηγαίνει στο περασμένο έτος, όταν μελετώντας τα εκθέματα του Επιγραφικού Μουσείου ανταποκρινόμενη στο κάλεσμα για περιοδική έκθεση στο πλαίσιο της Art Athina σκέφτηκε τα παντογράμματα: προτάσεις στις οποίες χρησιμοποιούνται όλα τα γράμματα ενός αλφαβήτου, τουλάχιστον από μία φορά το καθένα, και βολεύουν στην τυπογραφία για την ανάδειξη των διαφορετικών γλύφων μιας γραμματοσειράς. Η διακεκριμένη καλλιτέχνιδα διάλεξε μερικές από τις πιο σουρεαλιστικές φράσεις σε αγγλικά, ελληνικά, γαλλικά που υπήρχαν έτοιμες στο ίντερνετ και έκανε τα σχέδια. Εν τέλει το πρότζεκτ ακυρώθηκε και τα έργα της θα παρουσιαστούν τώρα στο Radio Athenes. Δίπλα στα παντογράμματα προστέθηκαν επίσης διαφημιστικά σλόγκαν δημιουργώντας μια αλλόκοτη στιχομυθία, εν είδη ντανταϊστικής ποίησης. Εγκαίνια στις 12 Φεβρουαρίου (7 μ.μ.).
Radio Athenes | 12/2-14/3 | Τετ.-Σάβ.: 4-8 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
MFA Open Studios 2020
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Μια πόλη από ρομπότ ζωντανεύει στην Πειραιώς (10-16/2) - εικόνα 5](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539958/3505974331446345_mfa-open-studios_251934.jpg)
Συνεπείς στο ραντεβού τους για τέταρτη χρονιά, οι μεταπτυχιακοί φοιτητές και φοιτήτριες του τμήματος Εικαστικών Τεχνών ανοίγουν τις πόρτες των εργαστηρίων τους στο κοινό, δίνοντας μια γεύση από το νέο εικαστικό δυναμικό της πόλης. Από 16 έως 19 Φεβρουαρίου (εγκαίνια στις 8 μ.μ.), πάνω από είκοσι στούντιο παρουσιάζονται στο κοινό με τις δουλειές των καλλιτεχνών, στην ΑΚΣΤ.
ΑΣΚΤ (Πειραιώς, Αγ. Ιωάννης Ρέντης, 2104801259) | 14-16/2 | 3-10 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
City of Robots
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Μια πόλη από ρομπότ ζωντανεύει στην Πειραιώς (10-16/2) - εικόνα 6](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539958/3505975576612654_city_of_Robots_251935.jpg)
Γνωρίζετε το ντροπαλό γαλλικό ανδροειδές ρομπότ Reety, τον Pepper, τον Pando ή τον Aibo, το μοναδικό ρομπότ-σκύλο από την Ιαπωνία; Αυτοί είναι μερικοί από τους πρωταγωνιστές του «City of Robots», της μεγάλης διαδραστικής έκθεσης που φιλοξενείται στο Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος» από 15 Φεβρουαρίου: ρομπότ-μέδουσες, ρομπότ-ψάρια, θεατρικές ιστορίες και χορευτικές φιγούρες από ρομπότ, ηλεκτρικά πατίνια, φωτόσπαθα και μάσκες μικτής ή επαυξημένης πραγματικότητας μένουν να ανακαλύψουν μικροί και μεγάλοι που ενδιαφέρονται για τις εξελίξεις στον τομέα του αυτοματισμού.
Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος» | Από 15/2 | Τρ.-Πέμ.: 9 π.μ.-1 μ.μ., Παρ.: 9-8 μ.μ., Σάβ.: 11 π.μ.-8 μ.μ., Κυρ.: 10 π.μ.-7 μ.μ. | Γενική είσοδος: € 10
Ισορροπώντας σε δύο διαστάσεις
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Μια πόλη από ρομπότ ζωντανεύει στην Πειραιώς (10-16/2) - εικόνα 7](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539958/3505976520739824_isoropontas-se-dyo-diastaseis_251936.jpg)
Καθώς οργανωνόταν η νέα περιοδική έκθεση στον Εικαστικό Κύκλο Sianti, έφυγε από τη ζωή ένας από τους συμμετέχοντες, ο για πολλά χρόνια δάσκαλος της ΑΣΚΤ και εδραιωμένος ζωγράφος Δημοσθένης Κοκκινίδης. Έτσι η ομαδική «Ισορροπώντας σε δύο διαστάσεις» αποκτά παραπάνω σημασία. Πάνω από δεκαπέντε σημαντικοί Έλληνες καλλιτέχνες, ανάμεσά τους και ο Ηλίας Παπαηλιάκης, ο Παύλος Σάμιος και ο Σωτήρης Σόρογκας, παρουσιάζουν δύο ζωγραφικά έργα ο καθένας, ένα μικρό κι ένα μεγάλο διαστάσεων δίπλα-δίπλα, αναδεικνύοντας τη σημασία της κλίμακας στο εικαστικό αποτέλεσμα. Μερικά γλυπτικά έργα συμπληρώνουν το art show. Εγκαίνια στις 15/2 (12 μ.).
Εικαστικός Κύκλος Sianti | 15-29/2 | Τρ., Πέμ.-Παρ.: 10 π.μ.-8 μ.μ., Τετ.: 10 π.μ.-3 μ.μ., Σάβ.: 10 π.μ.-4 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Eros & Thanatos, Real Estate
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Μια πόλη από ρομπότ ζωντανεύει στην Πειραιώς (10-16/2) - εικόνα 8](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539958/3505976997724613_eros-kai-thanatos-real-estate_251937.jpg)
Με το φροϋδικό δίπολο έρωτα και θανάτου καταπιάνονται Έλληνες και Ισπανοί καλλιτέχνες στην μοντερνιστική πολυκατοικία που σχεδίασε ο Προβελέγγιος στον αριθμό 8Α της οδού Κυκλάδων στην Κυψέλη, άλλοτε σπίτι των Ιωάννα και Τώνη Σπητέρη. Στο οίκημα (που παραχωρήθηκε από τον τωρινό του ιδιοκτήτη), η έκθεση «Eros & Thanatos, Real Estate» παρουσιάζει site specific εγκαταστάσεις που ξεκινούν από το ατομικό και επεκτείνονται στο συλλογικό και το πολιτικό από τη μεσογειακή σκοπιά. Έως 19/2.
Κυκλάδων 8Α, Κυψέλη | Έως 19/2 | Τρ.-Τετ., Παρ.: 4-8.30 μ.μ., Πέμ., Σάβ.: 12 μ.-8.30 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Δι’ αυτά πολεμήσαμεν… Αρχαιότητες και Ελληνική Επανάσταση
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Μια πόλη από ρομπότ ζωντανεύει στην Πειραιώς (10-16/2) - εικόνα 9](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539958/3499699028024651_ellhnikh-epanastash_251632.jpg)
Το διάσημο ρητό του Στρατηγού Μακρυγιάννη «Δι’ αυτά πολεμήσαμεν» επιχειρεί να εξηγήσει η ομώνυμη έκθεση του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου για τα 200 χρόνια της Ελληνικής Επανάστασης. Η σχέση μνημείων και εθνικής ταυτότητας αναδεικνύεται μέσα από τεκμήρια και έργα τέχνης (τα νεότερα έργα που εκτίθενται αποτελούν δάνεια μουσειακών ή ιδιωτικών συλλογών, όπως ο «Αποχαιρετισμός στο Σούνιο» του Βρυζάκη από την Εθνική Πινακοθήκη), περιλαμβάνοντας την περίοδο από πριν την επανάσταση έως τη σύσταση του ελληνικού κράτους. Το αφιέρωμα συνεχίζεται για όλο το επετειακό έτος.
Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο | Συνεχίζεται για όλο το έτος | Είσοδος ελεύθερη