![Μεγάλο αφιέρωμα στον auteur του μαγνητισμού Takis έρχεται με τη νέα χρονιά](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2539289/takis-mouseio-kukladikis_250472.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το 1954, μετά από ένα ταξίδι στο Λονδίνο, περιμένοντας το τρένο στο σταθμό άστραψαν μπροστά του οι κεραίες από τον ηλεκτρισμό και μπήκε στο νου του η ιδέα που τα επόμενα χρόνια θα καθιέρωνε διεθνώς το όνομα «Takis»: η γλυπτική, πέρα από βαριά, ακίνητα αντικείμενα, μπορεί να είναι ρευστή στο χώρο και ο μαγνητισμός είναι ο τρόπος για να επιτευχθεί αυτό. Με περισσότερα από εβδομήντα χρόνια δημιουργίας μέχρι πέρσι που άφησε τα εγκόσμια, ο Takis –κατά κόσμον Παναγιώτης Βασιλάκης– άνοιξε νέους δρόμους στην ιστορία της τέχνης και δη του 20ου αιώνα, αναζητώντας τη δική του κοσμολογία.
Προς αναγνώριση του πρωτοπόρου Έλληνα γλύπτη, η Tate Modern του Λονδίνου οργάνωσε πέρσι ένα μεγάλο εκθεσιακό αφιέρωμα-ρετροσπεκτίβα, στης οποίας το σχεδιασμό συμμετείχε και ο Takis στο τελευταίο διάστημα της ζωής του. Σε συνεργασία με τη μεγάλε γκαλερί της Αγγλίας και το MACBA Museu d’Art Contemporani de Barcelona, αυτή η μονογραφική έκθεση, ύστερα από χιλιάδες εισιτήρια στο Λονδίνο, έρχεται στο Μουσείο Κυκλαδικής και ηλεκτρίζει την Αθήνα.
Το «Takis: Γλύπτης του μαγνητισμού, του φωτός και του ήχου», το οποίο πρόκειται να εγκαινιαστεί στις 20 Μαΐου και θα διαρκέσει έως 25 Οκτωβρίου, περιλαμβάνει επιλεκτικά έργα από το μεγαλύτερο μέρος της πορείας του καλλιτέχνη – από τη δεκαετία του ’50 και την ανακάλυψη του μαγνητισμού ως μέσου έκφρασης με τα περίφημα «Signal» και τα «Magnetic Fields» έως τις αρχές του 2000.
Συνδετικός κρίκος της παρουσίασης αποτελούν τα θέματα που επανέρχονται στο εικαστικό σύμπαν του Takis: μέταλλο και μαγνητισμός, φως και σκοτάδι, ήχος και σιωπή, μα πάνω απ’ όλα ενέργεια. Η επιμέλεια συνυπογράφεται από τον διεθνώς αναγνωρισμένο Michael Wellen της Tate αλλά και την Αφροδίτη Γκόνου από το Μουσείο Κυκλαδικής.