![Δημοτική Αγορά Κυψέλης: Έθνικ μουσικές, παραμύθια και γλυκά στη γιορτή που μας χωράει όλους](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2539137/giortini-kupseli-2019-1.png?quality=81&404=default&v=4)
Μέσα στον ένα και κάτι χρόνο λειτουργίας της με διαχειριστή το Impact Hub Athens, η Δημοτική Αγορά Κυψέλης, μετρώντας πάνω από 100.000 επισκέπτες, αποδείχθηκε πρόθυμη να ενισχύσει τον τοπικό πληθυσμό της Κυψέλης, τις έθνικ κοινότητες, τις μικροεπιχειρήσεις, τα παιδιά και τους δημιουργούς της γειτονιάς, όπως φαίνεται και στα στοιχεία: ξεκίνησαν τρία ετήσια EthnoFests, πολλές pop up αγορές σε εβδομαδιαία ή μηνιαία βάση, 2.000 ώρες εκπαιδευτικών σεμιναρίων και έγιναν δεκάδες συνεργασίες με πολιτιστικούς φορείς της Ελλάδας ή εξωτερικού.
Τέτοιο πολυσυλλεκτικό χαρακτήρα θα έχει και η περίοδος των Χριστουγέννων με ένα πολυήμερο παραμύθι που απευθύνεται σε όλους: κάνοντας την αρχή το περασμένο σαββατοκύριακο, το πρόγραμμα «Γιορτινή Κυψέλη» στρώνει μια σειρά από δωρεάν δράσεις, από 20 έως 29 του Δεκεμβρίου. Δοκιμάζουμε νόστιμα γλυκά εμπνευσμένα από τη Χιονάτη και άλλα παραμύθια, ακούμε ιστορίες από παραμυθάδες και συγγραφείς παιδικής λογοτεχνίας στην pop up βιβλιοθήκη που θα εμφανίζεται κάθε τόσο, δημιουργούμε μαζί με τα παιδιά φανταστικούς κόσμους, βλέπουμε θεατρικά, κουκλοθέατρο, χορευτικά ή multi-culti συναυλίες – ενωμένοι όλοι κάτω από τη στέγη του ιστορικού κτιρίου στη Φωκίωνος.
![Δημοτική Αγορά Κυψέλης: Έθνικ μουσικές, παραμύθια και γλυκά στη γιορτή που μας χωράει όλους - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2539137/dimotiki-agora-kupselis-2_250088.jpg)
Δεν χάνουμε το μουσικό jam την Παρασκευή 27 Δεκεμβρίου: επαγγελματίες μουσικοί αλλά και ερασιτέχνες επισκέπτες, οι οποίοι καλούνται είτε να έρθουν με το όργανό τους ή να διαλέξουν ένα από τα διαθέσιμα της Δημοτικής Αγοράς, ενώνοντας τις νότες τους σε ένα αυτοσχεδιαστικό βράδυ (8.30 μ.μ.). Ανεξάρτητα από το πρόγραμμα, αξίζει μια επίσκεψη για καφέ στο αστικό σαλόνι που βρίσκεται στο κέντρο του κτιρίου ή για ψώνια με κοινωνικό αποτύπωμα στις επιχειρήσεις που στεγάζονται εκεί.