![Free City | Οι δωρεάν δράσεις της εβδομάδας (31/8-6/9)](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2537404/Pio-dynatos-ki-ap-to-superman_4910.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Τι καλύτερο από προβολές κάτω από τα αστέρια στους υπαίθριους χώρους του Κέντρου Πολιτισμού – Ίδρυμα «Σταύρος Νιάρχος»; Το «Park your Cinema» αποχαιρετά τον Αύγουστο με την εμβληματική ταινία του Πολάνσκι, «Chinatown» (1974), στις 30 του μηνός (9 μ.μ.), όπου ένας ιδιωτικός ντετέκτιβ ερευνώντας μια υπόθεση βρίσκεται αντιμέτωπος με δολοπλοκίες και σκάνδαλα. Παράλληλα, για τους μικρούς μας φίλους, έχουμε «Πινόκιο»: η κλασική ταινία, βασισμένη στο γνωστό ιταλικό παραμύθι που διδάσκει έξυπνα την αξία της ειλικρίνειας, έρχεται την 1η Σεπτεμβρίου (8.30 μ.μ.).
Λίγο ακόμα γαλλόφωνο σινεφίλ χρειάζεται προτού βγούμε από το καλοκαιρινό μουντ. Η «Άγνωστη Κυρία» (1953) του Μαξ Οφύλς, μια ωδή στο ρομαντικό μελόδραμα, καταφτάνει την Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου (9.30 μ.μ.) με το Θερινό Φεστιβάλ Γαλλικού Κινηματογράφου, στη Γαλλική Σχολή Αθηνών (Διδότου 6, Κολωνάκι, 2103679900). Η Λουίζ πουλάει τα πανάκριβα σκουλαρίκια που της χάρισε ο σύζυγός της για να καλύψει κάποιο χρέος ισχυριζόμενη ότι κλάπηκαν, αλλά σύντομα αλλάζουν χέρια, πηγαίνουν από συζύγους σε συγγενής και από εραστές σε ενεχυροδανειστές, ενώ μέσα από την κομψή ματιά του Οφύλς μετατρέπονται από άψυχα αντικείμενα σε σύμβολο ενός απόκρυφου ψυχισμού, διαφορετικού για κάθε ήρωα.
![Free City | Οι δωρεάν δράσεις της εβδομάδας (31/8-6/9) - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2537404/Pio-dynatos-ki-ap-to-superman_4910.jpg)
Συνεχίζεται το Φεστιβάλ Ρεματιάς δίνοντας αρκετές ευκαιρίες για δωρεάν θεατρικά. Αυτή την εβδομάδα ξεχωρίζει η πολυσυζητημένη παράσταση «Πιο δυνατός κι από τον Σούπερμαν», την κωμωδία του Ρόι Κιφτ σε διασκευή και σκηνοθεσία του Βασίλη Κουκαλάνι και του Αντώνη Ρέλλα (31/8 & 1/9, 8.30 μ.μ.) – ένα έργο που βάζει σε πρώτη θέση τη συμπεριληπτικότητα: σε σύμπραξη με την Κίνηση Ανάπηρων Καλλιτεχνών, η παράσταση είναι καθολικά προσβάσιμη (ταυτόχρονη διερμηνεία στην ελληνική νοηματική, ενδογλωσσικοί υπότιτλοι και ακουστική περιγραφή). Πρόκειται για την ιστορία του Άρη, ενός πιτσιρικά που κινείται με αμαξίδιο και μόλις μετακόμισε μαζί με τη μητέρα και την αδελφή του σε νέα περιοχή.
Ένα ακόμη ενδιαφέρον έργο είναι «Τω μάθειμα» του Ιονέσκο, σε σκηνοθεσία Δημήτρη Κομνηνού και της Ομάδας 90°C, το οποίο αφού παίχτηκε την περσινή χρονιά στο Bios, έρχεται στο Θέατρο Ρεματιάς (4/9, 8 μ.μ.). Ένας συνεσταλμένος δάσκαλος, γνήσιος εκφραστής της απολιθωμένης εκπαιδευτικής διαδικασίας, παραδίδει μαθήματα γεωγραφίας, αριθμητικής και γλωσσολογίας, σε ένα non binary άτομο. Από τη μια, ο απαρχαιωμένος τρόπος διδασκαλίας της ακραίας πειθαρχίας που εκπροσωπεί ο δάσκαλος και από την άλλη το φρέσκο φιλελεύθερο πνεύμα που εκπροσωπεί το μαθητευόμενο άτομο συναντιούνται στη σκηνή, με το γνωστό σαρδόνιο χιούμορ του Ιονέσκο να ντύνει την ιστορία.
![Free City | Οι δωρεάν δράσεις της εβδομάδας (31/8-6/9) - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2537404/book_festival_48_93898.jpg)
Πόσα βιβλία μπορεί να χωρέσει το μάτι σας σε μια βόλτα; Το 48ο Φεστιβάλ Βιβλίου, ο μεγάλος θεσμός που ενώνει εκδότες και αναγνώστες για λίγες ημέρες, επιστρέφει στο κέντρο της πόλης, στον εξωτερικό χώρο του Ζαππείου, από 30 Αυγούστου. Δεκάδες εκδοτικοί οίκοι συγκεντρώνουν στους πάγκους τους παλιές και νέες κυκλοφορίες από όλο το τερέν (μυθιστορήματα, πεζογραφήματα, ποίηση, ιστορικά, δοκίμια κοκ), ενώ το πλούσιο παράλληλο πρόγραμμα φέτος στήνεται υπό τη θεματική «Λογοτεχνία επί Σκηνής»: βραδιές με την Μαρίζα Κωχ και την Νένα Βενετσάνου να ερμηνεύουν κάποια από τα ομορφότερα μελοποιημένα ποιήματα, παρουσιάσεις νέων βιβλίων, αλλά και εποικοδομητικές συζητήσεις και ομιλίες σε στρογγυλά τραπέζια.
Το ζήτημα της επανενεργοποίησης του κέντρου των Εξαρχείων από τους κατοίκους του πρωταγωνιστεί για δεύτερη χρονιά με τη γιορτή «Αναψυκτήριον – Τα ωραία Εξάρχεια», αναβιώνοντας την παλιά του αίγλη ως τόπου ελεύθερης συνάντησης, έκφρασης και δημιουργικής χαράς. Μέχρι την Κυριακή (1/9), η ιστορική πλατεία γεμίζει μουσική και βιβλία από ανεξάρτητους εκδοτικούς οίκους της γειτονιάς. Μερικά από τα ονόματα που συμμετέχουν φέτος είναι οι Dance With Invsible Partners, Δημήτρης Πουλικάκος, Γυμνά Καλώδια και Αέρα Πατέρα.