Μαζί με τις δεκάδες δράσεις, παρουσιάσεις και εισόδους χωρίς εισιτήριο σε μουσεία της πόλης που έφερε το πολιτιστικό κύμα της Διεθνής Ημέρας Μουσείων φέτος στις 18 του Μάη, ένας νέος χώρος πολιτισμού εγκαινίασε την πορεία του. Στα στενά της Πλάκας, πίσω από την πολύβουη πιάτσα των χώρων εστίασης και των λογής-λογής τουριστικών μικρομάγαζων, στη γωνία των οδών Αγγ. Γέροντα και Δαιδάλου 34 όπου κάποτε λειτουργούσε το ιστορικό γαλακτοπωλείο Τρίστρατο, το Flux Laboratory καρφίτσωσε την αθηναϊκή του έδρα, βάζοντας μπροστά ένα πρόγραμμα δράσεων για το επόμενο έτος.
Όπως πιθανόν θυμούνται όσοι ασχολούνται με τα εικαστικά, το Flux Laboratory μας συστήθηκε πρώτη φορά πριν από τέσσερα χρόνια με μια συναισθηματικά σαρωτική περφόρμανς στην ταράτσα του Εθνικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης. Πρόκειται για ένα πειραματικό εργαστήριο-δίκτυο που ιδρύθηκε από την ελληνικής καταγωγής Σύνθια Οντιέ και λειτουργεί από το 2003 στην Γενεύη (σε στενή συνεργασία με το πολιτιστικό Ίδρυμα Fluxum), υποστηρίζοντας και παρουσιάζοντας πρότζεκτ σχετικά με το χορό και την περφόρμανς – γεγονός που έχει φανεί και από τις διάφορες δράσεις τις οποίες έχει φέρει στην πόλη μας.
Τώρα αυτές οι δράσεις συστηματοποιούνται, πολλαπλασιάζονται και αποκτούν πιο γρήγορα αντανακλαστικά. «Σκέψη μας ήταν να έχουμε ένα σπίτι, να έχουμε τη δυνατότητα να διαλέγουμε πρότζεκτ πολύ πιο γρήγορα, σε διάλογο με όσα γίνονται πολιτικά ή κοινωνικά στην Ελλάδα και στο εξωτερικό», είπε η ιδρύτρια Σύνθια Οντιέ την ημέρα παρουσίασης του χώρου.
Στο πρώτο του κάλεσμα, το Flux Laboratory Athens –έστω και για τη συμβολικότητα του πράγματος– δεν θα μπορούσε να είναι σιωπηλό. Διαβαίνοντας την ψηλή θύρα του παλιού ψηλοτάβανου οικήματος στην Πλάκα, μαζί με το φως και τη ζεστασιά που πλημμύριζαν τον άδειο χώρο, περίεργα αρμονικοί ήχοι ακούγονταν σε τυχαία σειρά και ελεύθερη αρμονία από τα ηχεία. Ήταν η εγκατάσταση «Ηχώ» του μουσικού/εικαστικού Θοδωρή Πιστιόλα (όνομα που οι ψαγμένοι της μουσικής θα ξέρουν από την μπάντα Sigmatropic): τριάντα αισθητήρες, τοποθετημένοι ανά ομάδες στους γύρω-γύρω τοίχους που μετέφραζαν σε νότες τις κινήσεις των επισκεπτών.
«Αυτό το έργο ξεκίνησε για μένα ως εργαλείο που θα απευθύνεται σε χορογράφους και χορευτές προκειμένου να παράγουν μουσική με τις κινήσεις τους», ανέφερε ο ίδιος, «όμως σταδιακά έγινε ένα εύπλαστο όργανο, ένα μέσο που μπορεί να τροποποιηθεί και να εγκατασταθεί οπουδήποτε, κάνοντας τον κόσμο δημιουργό μουσικής μελωδίας». Αυτή τη λανθάνουσα μουσική συνθήκη ενεργοποίησε η χορεύτρια Ιωάννα Τουμπακαρη, επιτελώντας μια αυτοσχεδιαστική χορογραφία-διάλογο με τους αισθητήρες, τη μουσική, το χώρο αλλά και την… Πίνα Μπάους – λόγια της οποίας έκρυβαν μερικοί σένσορες.
«Το σώμα είναι το πρώτο μέσο επικοινωνίας σε οποιοδήποτε τομέα», τόνισε η Σύνθια Οντιέ, αναφερόμενη στην ταυτότητα του Flux Laboratory Athens, το οποίο πρόκειται να ανοίγει τις πόρτες του τις ημέρες των καλεσμάτων, παρουσιάσεων ή δράσεων. Στόχος είναι ο χώρος, με σημείο εκκίνησης το σώμα και τα εκφραστικά μέσα που αναδεικνύουν τη δυναμική του, να φιλοξενήσει πρότζεκτ νέων δημιουργών που ξεχωρίζουν, να φέρει σε επαφή την εδώ σκηνή με εκείνη της Ελβετίας και γενικότερα να λειτουργήσει ως κόμβος επικοινωνίας των εικαστικών καθώς και δημιουργών από τον τομέα των εφαρμοσμένων τεχνών. Οι διασυνδέσεις που έχουν χτίσει όλο αυτό το διάστημα με δημόσιους ή ιδιωτικούς οργανισμούς εντός και εκτός χώρας, πανεπιστήμια και ιδρύματα, θα λειτουργήσουν καταλυτικά.
Στο πρόγραμμα συγκαταλέγονται προβολές ταινιών που συνδυάζονται με ανοικτές συζητήσεις, εργαστήρια μεγάλης διάρκειας, residencies και άλλα πργράμματα, μέρος τον οποίων πρόκειται να φιλοξενηθεί στον όμορο υπόγειο του γωνιακού χώρου. Το Flux Laboratory Athens λειτουργεί μη κερδοσκοπικά.
Περισσότερες πληροφορίες για το χώρο και τις δράσεις εδώ
Flux Laboratory Athens | Αγγ. Γέροντα & Δαιδάλου 34, Πλάκα |