![Εγκαίνια Εβδομάδας | Ας κοιτάξουμε κατάματα τα πρόσωπα της Υεμένης (6-12/5)](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2535199/yemenh-proswpa-h-eudaimwn-aravia-prin-ton-emfylio_5733.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Κυριάκος Κατζουράκης: Αναφορά στην Γκουέρνικα
Το γνωστότερο ίσως έργο του Πάμπλο Πικάσο, η Γκουέρνικα, ογδόντα χρόνια και πλέον ύστερα από το έτος που σχεδιάστηκε, έχει ξεπεράσει τη μοναδικότητα της ως πίνακας-κραυγή κατά της βαναυσότητας του ισπανικού εμφυλίου και έχει δώσει τροφή σε αμέτρητες εκδοχές και σύγχρονες ερμηνείες. Ο Κυριάκος Κατζουράκης, δουλεύοντας για μια πενταετία πάνω στις σχέσεις του κυβισμού και των καλλιτεχνών της Ρώσικης Πρωτοπορίας, επιστράτευσε κάθε εικαστικό μέσο που είχε στη φαρέτρα του και κατέληξε στην ενότητα «Αναφορά στην Γκουέρνικα»: πενήντα ζωγραφικά έργα-παραλλαγές του μυθικού πίνακα καθώς και την ταινία «USSAK». Εγκαίνια στις 7 του μηνός (8 μ.μ.) στο Μέγαρο Εϋνάρδου του ΜΙΕΤ.
Μέγαρο Εϋνάρδου | 7/5-27/7 | Τρ.-Παρ.: 12 μ-6 μ.μ., Σάβ.: 11 π.μ.-5 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Το έξω και το μέσα μου φως
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Ας κοιτάξουμε κατάματα τα πρόσωπα της Υεμένης (6-12/5) - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2535199/to-ekso-kai-to-mesa-mou-fws_5765.jpg)
Οι ζωγραφικοί πίνακες της Καλλιρρόης Χρόνη αποκαλύπτουν τον προσωπικό της κόσμο: με άξονα το φυσικό τοπίο, ανασύρει εικόνες καθημερινές από τη μνήμη της και τις μεταπλάθει σε ένα νέο ρεαλιστικό/συμβολικό παρόν. Πάντα με κέντρο τον άνθρωπο, τα έργα στη πέμπτη ατομική της έκθεση υπονοούν μια ερμηνεία ή συναισθηματική κατάσταση, που μόνο αν μπεις στη θέση των πρωταγωνιστών αντιλαμβάνεσαι. Εγκαίνια την Τετάρτη 8 Μαΐου (8 μ.μ.) στην αίθουσα τέχνης Τεχνοχώρος.
Τεχνοχώρος | 8-31/5 | Τρ., Πέμ.-Παρ.: 11 π.μ.-2.30 μ.μ. & 5.30-8.30 μ.μ. | Τετ., Σάβ.: 11 π.μ.-4 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Υεμένη Πρόσωπα: Η Ευδαίμων Αραβία πριν τον εμφύλιο
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Ας κοιτάξουμε κατάματα τα πρόσωπα της Υεμένης (6-12/5) - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2535199/yemenh-proswpa-h-eudaimwn-aravia-prin-ton-emfylio_5733.jpg)
Η φωτογραφική έκθεση του εθνομουσικολόγου Λάμπρου Λιάβα –150 ανθρωποκεντρικά καρέ που τράβηξε το 2000 ταξιδεύοντας σε διάφορες περιοχές της Υεμένης– πυροδοτεί ένα πολυήμερο πρόγραμμα δράσεων στο νεοκλασικό κτήριο του Πολυχώρου Trii Art, στο Κουκάκι. Από τις 8 έως τις 19 Μαΐου, μουσικά δρώμενα, συζητήσεις στρογγυλής τραπέζης, αφηγήσεις αλλά και τα συνταρακτικά στιγμιότυπα του φωτογραφικού φακού μας καλούν να σκεφτούμε τη σημερινή κατάσταση της Υεμένης, όπου σύμφωνα με τις επίσημες εκθέσεις του ΟΗΕ μαίνεται η χειρότερη ανθρωπιστική κρίση των τελευταίων δεκαετιών.
Πολυχώρος Trii Art (Πεζόδρομος Δράκου 9, Κουκάκι) | 8-19/5 | Δευτ.-Παρ.: 2-10 μ.μ., Σάβ.-Κυρ.: 12 μ-8 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη | Αναλυτικό πρόγραμμα εδώ
Επιρροές
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Ας κοιτάξουμε κατάματα τα πρόσωπα της Υεμένης (6-12/5) - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2535199/epirroes_5763.jpg)
Μαζί με τα νοσταλγικά ντοκουμέντα που κρύβει το Μουσείο Ηλεκτρικών Σιδηροδρόμων στον τερματικό σταθμό της γραμμής του Πειραιά, μια περιοδική έκθεση μας καλεί να ανακαλύψουμε αυτό το γνωστό-άγνωστο σημείο αθηναϊκής κληρονομιάς. Η πρώτη ατομική του Κωστή Τζανετόπουλου που εγκαινιάζεται στις 10 του μηνός (11 π.μ.) συγκεντρώνει ζωγραφικά έργα, επηρεασμένα από τα ταξίδια που έχει κάνει.
Μουσείο Ηλεκτρικών Σιδηροδρόμων (Ακτή Καλλιμασιώτη 275, Πειραιάς, τερματικό ηλεκτρικού) | 10-24/5 | Δευτ.-Κυρ: 10 π.μ.-2 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Lead the Way
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Ας κοιτάξουμε κατάματα τα πρόσωπα της Υεμένης (6-12/5) - εικόνα 4](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2535199/lead-the-way_5764.jpg)
Αν και μπαζωμένο, το ρεύμα του Ιλισού διαπνέει τη συνείδηση της πρωτεύουσας και παραμένει ακόμη ενεργό – τόσο στο δημόσιο λόγο (με σενάρια αποκάλυψης του ποταμού) όσο και στο εικαστικό φαντασιακό. Εξοικειωμένος με περιβαλλοντικά θέματα και τοπία που έχουν αλλοιωθεί από τις ανθρώπινες παρεμβάσεις, ο Sebastian Boulter –Φιλανδός που το τελευταίο διάστημα ζει και δραστηριοποιείται στην Αθήνα– πιάνει το θέμα του Ιλισού, μέσα από μια σειρά σχεδίων και έργων ζωγραφικής για το τμήμα από την Καισαριανή ως την Καλλιθέα, στη νέα έκθεση που φιλοξενείται στο εικαστικό διαμέρισμα της Fokianou, από 9 του μηνός (εγκαίνια στις 7 μ.μ.).
Fokianou Art Space | 9/5-1/6 | Πέμ.-Σάβ.: 5-8 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Ας κοιτάξουμε κατάματα τα πρόσωπα της Υεμένης (6-12/5) - εικόνα 5](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2535199/in-the-midst-of-winter_5767.jpg)
Σε ένα κοινό πρότζεκτ-έκθεση συναντιούνται για λίγες ημέρες δύο ανεξάρτητοι χώροι τέχνης στην Καλλιθέα και τα Πετράλωνα, ενεργοποιώντας παράλληλα τα κτίριά τους σε διαφορετικά επίπεδα, όπως ένας κήπος στο ισόγειο και μια ταράτσα. Μέχρι τις 7 Μαΐου, οι Notus Studio και Ela Projects παρουσιάζουν το αποτέλεσμα αυτής της ανταλλαγής σημείων, ιδεών και προβληματισμών, μέσα από ζωγραφικά/ γλυπτικά/ μεικτής τεχνικής έργα επτά εικαστικών.
Notus studio (Καραϊσκάκη 4, Καλλιθέα) & Ελα projects (Κειριαδών 119) Πετράλωνα | Έως 7/5 | Κατόπιν ραντεβού