![Εγκαίνια Εβδομάδας | Η κυτταρική ομορφιά σε μια πανδαισία από χρώματα και νέον φώτα (15-21/4)](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2534839/cellular_5210.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Cellular
Η γνωστή γλύπτρια Αντωνία Παπατζανάκη φέρνει την κυτταρική δομή με ένα τρόπο που κεντρίζει αμέσως το βλέμμα του θεατή: επάλληλα επίπεδα χαραγμένου πλεξιγκλάς που φωτίζονται από το εσωτερικό του έργου, μαζί με έντονα χρωματικές εκτυπώσεις σε χαρτί, μεγεθύνουν την μικρότερο δομικό συστατικό της έμβιας ύλης και ξαφνιάζουν με τη θεαματική της ποικιλομορφία. Η σειρά «Cellular» παρουσιάζεται στο Μουσείο Ηρακλειδών με εγκαίνια στις 16/4 (8 μ.μ.), ενώ παράλληλο πρόγραμμα επιστημονικών διαλέξεων και εκπαιδευτικών δράσεων έρχεται κατά τη διάρκεια που θα τρέχει η έκθεση.
Μουσείο Ηρακλειδών | 16/4-25/8 | Δευτ.-Τρ.: 10 π.μ.-2 μ.μ., Τετ.-Κυρ.: 10 π.μ.-6 μ.μ. | Γενικό ενιαίο εισιτήριο: € 7, μειωμένο εισίτ.: € 5
Shadows
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Η κυτταρική ομορφιά σε μια πανδαισία από χρώματα και νέον φώτα (15-21/4) - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2534839/shadows_5207.jpg)
Ένα νομαδικό ταξίδι, μια έρευνα που προέκυψε στα Δυτικά Βαλκάνια και στην Κεντρική Ευρώπη βρίσκει για ένα μήνα μόνιμη στέγη στο project space του Phoenix Athens. Καταγράφοντας αστικά τοπία από διάφορες χώρες του κόσμου για κοντά μια δεκαετία, τα καρέ των Αθανάσια Παναγέα και Νόρα Αντουάν απεικονίζουν την αλλαγή της χωρικής ταυτότητας και κατά συνέπεια των υποκειμένων μέσα σε αυτή. Οι φωτογραφίες συνοδεύονται από κείμενα των δημιουργών. Εγκαίνια στις 18 Απριλίου (8 μ.μ.).
Phoenix Athens | 16/4-20/5 | Δευτ.-Παρ.: 12 μ.-6 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Πίσω από το Προσωπείο
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Η κυτταρική ομορφιά σε μια πανδαισία από χρώματα και νέον φώτα (15-21/4) - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2534839/pisw-apo-to-proswpeio_5206.jpg)
Ποιο είναι το συναίσθημα που κρύβεται πίσω από το καθημερινό μας προσωπείο; Η εκφραστική πολυγλωσσία της Άσπας Παπαλεξανδρή υψώνει τρισδιάστατα έργα γλυπτικής και κεραμικής που γενούν απευθείας έντονες συναισθηματικές εκρήξεις στο θεατή: αυτοσυνειδησία, ρήξη, απελευθέρωση, μεταμόρφωση. Δημιουργίες από την τελευταία πενταετία παρουσιάζονται από τις 17 Απριλίου στο Μουσείο των Πόλεων.
Μουσείο Πόλεων | 17/4-19/5 | Δευτ., Τετ.-Παρ.: 9 π.μ.-4 μ.μ., Σάβ.-Κυρ.: 10 π.μ.-3 μ.μ.| Είσοδος ελεύθερη
Ντόρα Οικονόμου: Representations
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Η κυτταρική ομορφιά σε μια πανδαισία από χρώματα και νέον φώτα (15-21/4) - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2534839/ntora-oikonomou-representations_4922.jpg)
Τα δέντρα που κλαδεύονται στην πόλη και στοιβάζονται σε ντάνες στα πεζοδρόμια στάθηκαν η αφορμή για ένα συνειρμικό φευγιό από την αναγνωρισμένη εικαστικό Ντόρα Οικονόμου προς το «Γύρο του Κόσμου σε 80 Ημέρες» του Ιούλιου Βερν, όταν ο Πασπαρτού πηδάει μέσα στην πυρά και σώζει την Ινδή πριγκίπισσα την οποία ετοιμάζονται να κάψουν μαζί με το νεκρό σύζυγό της. Αποτέλεσμα; Το χωρικό έργο στο Radio Athènes (μια συνθήκη με τρισδιάστατα αντικείμενα, φωτογραφίες και ήχο) που παρουσιάζεται από 17 Απριλίου (εγκαίνια στις 7.30 μ.μ.).
Radio Athènes | 17/4-25/5 | Τετ.: 4-8 μ.μ., Σάβ.: 1-5 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
April is the cruellest month
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Η κυτταρική ομορφιά σε μια πανδαισία από χρώματα και νέον φώτα (15-21/4) - εικόνα 4](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2534839/april-is-the-cruelest-month_5209.jpg)
«Ο Απρίλης είναι ο μήνας ο σκληρός, γεννώντας/ Μες απ’ την πεθαμένη γη τις πασχαλιές, σμίγοντας/ Θύμηση κι επιθυμία, ταράζοντας/ Με τη βροχή της άνοιξης ρίζες οκνές.» Με σημείο εκκίνησης τους πρώτους στίχους από την «Έρημη Χώρα» του Έλιοτ, τρεις σύγχρονοι εικαστικοί του εξωτερικού (Paige Davis, Elsa Henderson και Jingbo Zou) συναντιούνται στη νέα έκθεση του χώρου τέχνης Snehta και μεταφράζουν τα αστικά ερεθίσματα σε δημιουργίες. Ύστερα από τη δίμηνη φιλοξενία τους στην Αθήνα, τα έργα που έφτιαξαν παρουσιάζονται με εγκαίνια στις 18 του μηνός (8 μ.μ.), ενώ μαζί τους θα συνδιαλέγεται η εικαστική συμβολή του Θάνου Μακρή.
Snehta Residency | 18-23/4 | Πέμ.-Παρ., Δευτ.-Τρ.: 4-8 μ.μ., Σάβ.-Κυρ.: 12 μ.-7 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Αριστείδης Λάππας: Part II
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Η κυτταρική ομορφιά σε μια πανδαισία από χρώματα και νέον φώτα (15-21/4) - εικόνα 5](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2534839/aristeidhs-lappas_5205.jpg)
Μετά από την παρθενική σόλο παρουσίαση του Αριστείδη Λάππα στη γκαλερί The Breeder, ήρθε η ώρα για το «Part II». Αυτή τη φορά, το χαρακτηριστικό κωμικό και παιχνιδιάρικο ύφος που διατρέχει τις αφαιρετικές αφηγήσεις του μόλις 25χρονου, ανερχόμενου δημιουργού ξεπηδούν από τις δύο διαστάσεις και γίνονται τρισδιάστατα έργα και εγκαταστάσεις, ενώ η θεματική παραμένει η ίδια: το σουρεάλ της «ελληνικότητας». Με έμφαση στα σύμβολα-συνώνυμο της εθνικής ταυτότητας ο εικαστικός χρησιμοποιεί τη γκαλερί ως επέκταση του καλλιτεχνικού του στούντιο και δομεί ένα κόσμο από κίονες, σπαρτιάτες πολεμιστές και περίεργα φαλλικά ανοιχτήρια. Συνεχίζεται έως 18/5.
The Breeder | Έως 18/5 | Τρ.-Παρ.: 12μ.-8 μ.μ., Σάβ.: 12 μ.-6 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
The Provinces
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Η κυτταρική ομορφιά σε μια πανδαισία από χρώματα και νέον φώτα (15-21/4) - εικόνα 6](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2534839/the-provinces_5208.jpg)
Επαρχία και πρωτεύουσα: Ποια είναι η ταυτότητα και η αξιολόγηση που προκύπτει αυτόματα για ένα μέρος από τη γεωγραφική του θέση; Οκτώ φωτογράφοι που δουλεύουν μακριά από την Αθήνα σε συστηματική βάση συναντιούνται στη νέα έκθεση που παρουσιάζεται στο TAF / the art foundation από τις 19 του μηνός (εγκαίνια στις 8 μ.μ.). Η ντοκιμαντερίστικη καταγραφή περνάει στο φακό τους και αφήνει την επαρχία να αυτοπροσδιοριστεί, χωρίς της ηγεμονικές γραμμές ενός εξωτερικού παρατηρητή.
TAF / the art foundation | 19/4-16/5 | Τρ.-Κυρ.: 12 μ.-8 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Ιωάννα Μύρκα: Χωρίς Πλαίσιο
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Η κυτταρική ομορφιά σε μια πανδαισία από χρώματα και νέον φώτα (15-21/4) - εικόνα 7](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2534839/iwanna-myrka-choris-plaisio_4925.jpg)
Με το ευμετάβλητο και εύθραυστο υλικό του χαρτιού, η Ιωάννα Μύρκα υψώνει ένα λευκό λάβαρο στο χώρο του F.O.B. - art container, με μια in situ συνθήκη που μαρτυρά τις επιρροές της από τα χρόνια στην ΑΣΚΤ και τη μαθητεία της στο Γιώργο Λάππα. Δημιουργώντας όγκους και σκισίματα, ο φυσικός φωτισμός δημιουργεί μικρούς σχηματισμούς πάνω στο χαρτί, ενώ η εγκατάσταση συνοδεύεται από ήχο και λευκό θόρυβο που εντείνει τη φόρτιση. Εγκαίνια στις 18 Απριλίου (7.30 μ.μ.)
F.O.B. - art container | Ίριδος 4 (Παλαιό Φάληρο) | 18-21/4 | Πέμ.: 7.30-11.30 μ.μ., Παρ.: 5-10 μ.μ., Σάβ.: 3-8 μ.μ., Κυρ.: 3-8 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη