![Open House 2019: Εκατό σπουδαία κτίρια ανοίγουν τις πόρτες τους με δωρεάν ξεναγήσεις](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2534401/open-house-2019.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Αν αγαπάς τα μικρά και μεγάλα αρχιτεκτονικά αριστουργήματα μέσα στην πόλη, αυτό το διήμερο είναι η ευκαιρία σου. Ύστερα από την περσινή διοργάνωση που συγκέντρωσε περισσότερους από 35.000 επισκέψεις, το Open House, ο θεσμός που μετρά ήδη πέντε συνεχόμενες χρονιές στην πόλη μας και ξεκίνησε από το Λονδίνο, επιστρέφει στην Αθήνα για να αποκαλύψει τη γοητεία της κτιριακής πρωτοπορίας που βρίσκεται μια ανάσα μακριά και μένει αφανής. Για ένα σαββατοκύριακο, στις 6 και 7 Απριλίου, περίπου εκατό δημόσια και ιδιωτικά κτίρια ανοίγουν τις πόρτες τους και περιμένουν το κοινό με απανωτές δωρεάν ξεναγήσεις, ενώ παράλληλες δράσεις πλαισιώνουν το κυρίως πρόγραμμα.
Εντυπωσιακές κατοικίες και ανακαινισμένα lofts, πρόσφατα σχεδιασμένα ξενοδοχεία και πρωτότυπα επαγγελματικά γραφεία, δημόσια κτίρια που φέρουν βαριά ιστορία, θρησκευτικά τοπόσημα και εκπαιδευτικά ιδρύματα-κομψοτέχνημα μας επιβιβάζουν σε ένα αρχιτεκτονικό ταξίδι από τον 19ο αιώνα μέχρι το σήμερα. Ανάμεσά στο πρόγραμμα του Open House 2019 ξεχωρίζουν τα Προσφυγικά της λεωφόρου Αλεξάνδρας, ένας πολυσήμαντος τόπος μνήμης και διεκδικήσεων που σχεδιάστηκε τη δεκαετία του ’30 για τη στέγαση προσφύγων, η οικία-εργαστήριο του Γιάννη Τσαρούχη στο Μαρούσι που πέρσι άνοιξε τις πόρτες του για το κοινό καθώς και το εντυπωσιακό The Foundry Hotel, μια πρόσφατη post-industrial παρέμβαση που χάρισε ένα ολάνθιστο αρχιτεκτόνημα στου Ψυρρή.
Στις παράλληλες δράσεις βρίσκουμε, όπως και πέρσι, ξεναγήσεις σε εργαστήρια και εργοστάσια από τους ίδιους τους δημιουργούς/παραγωγούς με το «Made In Athens» (30-31/3), ξεναγήσεις σε κτίρια πρεσβειών με το «Open Embassy» (5/4) αλλά και ένα ποδηλατικού τουρ με αφορμή τη συμπλήρωση εκατό χρόνων από την ίδρυση της Σχολής Bauhaus, στο οποίο τα πιο χαρακτηριστικά κτίρια του κινήματος στην πόλη μας ανοίγουν τις πόρτες τους (6-7/4). Σε κάθε περίπτωση, περνάμε από το info point έξω από τον Ιανό στη Σταδίου, και προμηθευόμαστε τον ειδικό χάρτη του φετινού Open House.
Καλές ξεναγήσεις!
Περισσότερες πληροφορίες και αναλυτικά το πρόγραμμα εδώ.