Caesura
Ο όρος Caesura σημαίνει τη σύντομη σιωπηλή παύση στη μέση ενός ποιητικού στίχου ή μιας μουσικής φράσης, μία κοφτή άηχη ανάσα. Αξιοποιώντας τη μεταφορική χρήση του όρου, ως μια λέξη που περιγράφει τον ενδιάμεσο χρόνο ανάμεσα σε δύο περιόδους βίαιες και ταραγμένες, ο Δημήτρης Κοιλαλούς αποτυπώνει τη μεταβατική κατάσταση των προσφύγων και των μεταναστών που έφταναν στην Ελλάδα το 2015 και το 2016, αφού διέσχισαν το Αιγαίο. Η φωτογραφική σειρά αφηγείται τόσες ιστορίες όσες και τα καρέ της – ιστορίες φυγάδων, που στάθηκαν τυχεροί. Εγκαίνια την Τετάρτη 27 του μηνός (8 μ.μ.) στο Μουσείο Μπενάκη της Πειραιώς.
Μουσείο Μπενάκη της Πειραιώς | 27/3-26/5 | Πέμ., Κυρ.: 10 π.μ.-6 μ.μ., Σάβ.: 10 π.μ.-10 μ.μ. | € 5, € 2,5
Silence
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Πώς είναι να φτιάχνεις μια ταινία κινουμένων σχεδίων καρέ-καρέ; (25-31/3) - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2534293/silence_4529.jpg)
Στους χιλιάδες μετανάστες που κάθε χρόνο αφήνουν την πατρίδα τους και βουτούν στο Αιγαίο για ένα καλύτερο αύριο, επικεντρώνεται θεματικά και η Βραζιλιάνα εικαστικός Σόνια Γκουγκισμπέργκ και διαβλέπει μια διάχυτη σιωπή: «Τη σιωπή μπροστά σε εκατομμύρια άτομα που μένουν αόρατα, τη σιωπή των εικόνων που φωνάζουν μέσα στην αίσθηση κατεπείγοντος της πραγματικότητας, τη σιωπή που αντικατοπτρίζει ζωές που αδειάζουν», όπως αναφέρει η επιμελήτρια της επικείμενης έκθεσης στην Πρεσβεία της Βραζιλίας, Κριστίν Γκρέινερ. Από τις 27 Μαρτίου, τυπώματα βινυλίου σε γυάλινες επιφάνειες, φωτογραφίες, βίντεο κά μιλούν συμβολικά για τον επαναπροσδιορισμό της ταυτότητας στη φάση της μετατόπισης/μεταμόρφωσης.
Πρεσβεία της Βραζιλίας | Βασιλίσσης Σοφίας 23 | 2107244434 | 27/3-17/5 | Δευτ.-Παρ.: 10 π.μ.-5 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Τhe scrambled papers theory
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Πώς είναι να φτιάχνεις μια ταινία κινουμένων σχεδίων καρέ-καρέ; (25-31/3) - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2534293/the-scrambled-papers-theory_4530.jpg)
Μια εικαστική scrambled συνταγή πάνω σε μεγάλους καμβάδες ετοιμάζει ο Κωνσταντίνος Πάτσιος στη νέα ατομική του έκθεση στην Alma Gallery. Αναγνωρίσιμα πρόσωπα της ιστορίας και της πολιτικής, λέξεις, σκίτσα, φράσεις, χρώματα και αχρωμίες, ποπ αναφορές, διαφημιστικά πόστερ και στιγμιότυπα καθημερινότητας μαζί με διάφορα σύμβολα συνωμοσίας γίνονται κομμάτια σε ένα παιχνίδι συνθέσεων που σε καλεί να το αναγνώσεις. Εγκαίνια την Πέμπτη 28 του μηνός (7.30 μ.μ.).
Alma Contemporary Art Gallery | 28/3-4/5 | Τετ., Σάβ. 12 μ.-4 μ.μ., Πέμ.-Παρ.: 12 μ.-8 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Κινείται
Έχετε αναρωτηθεί πόση δουλειά κρύβεται πίσω από ένα stop motion animation φιλμ; Οι Ειρήνη Βιανέλλη, Γιάννης Ζιόγκας, Ίριδα Ζιόγκα, Γιώργος Νικόπουλος και Έφη Παππά –πέντε βραβευμένοι σκηνοθέτες του είδους– παρουσιάζουν το backstage υλικό από τις πιο λεπτομερείς παραγωγές τους, αναδεικνύοντας την εικαστική πλευρά του κινηματογραφικού stop motion. Πλάσματα από πηλό και πλαστελίνη, λιλιπούτεια σκηνικά, σχεδιασμένα storyboards και τα σενάρια που τα συνδέουν παρουσιάζονται από την Πέμπτη 28 Μαρτίου (εγκαίνια στις 7 μ.μ.) στο χώρο τέχνης Μανδραγόρας 32Β.
Μανδραγόρας 32Β | Μεγίστης Λαύρας 32Β | 2111154780 | 28/3-5/5 | Τρ.-Παρ.: 10 π.μ.-2 μ.μ. & 5-9 μ.μ., Σάβ.-Κυρ.: 11 π.μ.-4 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Ούτε μέρα χωρίς γραμμή
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Πώς είναι να φτιάχνεις μια ταινία κινουμένων σχεδίων καρέ-καρέ; (25-31/3) - εικόνα 4](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2534293/oute-mera-xwris-grammh_4528.jpg)
Κάνοντας αναφορά στην αδιάκοπη ζωγραφική του ζέση, ο Μάρκος Καμπάνης έρχεται στο i-D ProjectArt και παρουσιάζει δυο διαφορετικές ενότητες: το «365» και το «Το Μουσείο Των Δέντρων». Πρόκειται αφενός για μικρών διαστάσεων έργα ζωγραφισμένα ένα ανά ημέρα στη διάρκεια ενός έτους και αφετέρου για έργα με θέμα τα δέντρα καθώς και τις τεχνοτροπίες με τις οποίες διαχρονικά έχουν αποτυπωθεί. Εγκαίνια την Πέμπτη 28 του μηνός (7 μ.μ.).
i-D ProjectArt | Κανάρη 12, Κολωνάκι | 2103221801 | 28/3-4/5 | Δευτ., Τετ., Σάβ.: 10 π.μ.-7 μ.μ., Τρ., Πέμ., Παρ.: 10 π.μ.-9 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Phasma
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Πώς είναι να φτιάχνεις μια ταινία κινουμένων σχεδίων καρέ-καρέ; (25-31/3) - εικόνα 5](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2534293/phasma_4532.jpg)
Το φάσμα με την έννοια που χρησιμοποιείται στην αρχαία ελληνική γραμματεία –ως μια φαινομενική παρουσία, μια οπτασία, που συνήθως λειτουργεί ως οιωνός και φέρει κάποιο μήνυμα– ρίχνει φως στο εικαστικό διαμέρισμα της FokiaNou στο Παγκράτι. Από 30 Μαρτίου (εγκαίνια στις 7 μ.μ.), οι Τάκης Γερμενής, Βασίλης Ζωγράφος, Γιώργος Καζάζης, Δήμητρα Μαρούδα, Φωτεινή Πούλια, Χρύσανθος Σωτηρόπουλος και Πάνος Φαμέλης μετατρέπουν τους καμβάδες τους σε φασματογράφους, επιχειρώντας να συλλάβουν το άυλο.
Fokianou Art Space | 30/3-21/4 | Τετ.-Σάβ.: 5-8 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Μια ματιά στην Τέχνη της Αφρικής
![Εγκαίνια Εβδομάδας | Πώς είναι να φτιάχνεις μια ταινία κινουμένων σχεδίων καρέ-καρέ; (25-31/3) - εικόνα 6](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2534293/mia-matia-sthn-texni-ths-afrikhs_4527.jpg)
Υποβλητικά τελετουργικά, απλές πλην λειτουργικές αισθητικές γραμμές και λατρεία της φύσης. Η τέχνη της Μαύρης Ηπείρου καταφτάνει στον εκθεσιακό χώρο και το φουαγιέ του δεύτερου ορόφου στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης. Κοσμήματα, τελετουργικά αντικείμενα, όπλα, σπάνιοι χάρτες, μορφές «χρήματος», υφάσματα, επιλεγμένα έργα τέχνης και άλλα αντικείμενα του αφρικανικού πολιτισμού από τη συλλογή Μιχαήλ ανοίγονται για πρώτη φορά στο κοινό. Ευκαιρία να αναζητήσουμε τα στοιχεία που συνδιαλέγονται με τα καθ' ημάς ρεύματα.
Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης | Έως 6/4 | Δευτ.-Κυρ.: 6-10 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη