Ο Νίκος Καραθάνος ως… πεταλωτής αλόγων. Ο Άγγελος Παπαδημητρίου φορώντας φράκο, γκέτες και… τουτού μπαλαρίνας. Ο βαθύφωνος Χριστόφορος Σταμπόγλης κάνει πρόβα στο πιάνο του σπιτιού του και ποζάρει με μπουρνούζι ως Λάμπρος Κωνσταντάρας. Ο Γιώργος Νανούρης ετοιμάζεται να πετάξει με τα φτερά του. Η Ζυράννα Ζατέλλη στην ταράτσα του σπιτιού της ταΐζει περιστέρια με φόντο τον τρούλο μιας εκκλησίας. Από τις 1/6 έως τις 31/7, θα δούμε γνώριμες φυσιογνωμίες στην φωτογραφική έκθεση «Mise en Abyme / Ο εαυτός μέσα στον εαυτό» στην Πειραιώς 260. Γνωστοί εκπρόσωποι των τεχνών και των γραμμάτων (ηθοποιοί, σκηνοθέτες, ζωγράφοι, συγγραφείς, τραγουδιστές, μουσικοί) πόζαραν στον φακό του Βασίλη Βρεττού, όχι ακολουθώντας –ως είθισται– τις υποδείξεις του φωτογράφου, αλλά ορίζοντας οι ίδιοι το σκηνοθετικό πλαίσιο. Ο καθένας τους μάλιστα συνοδεύει την σκηνοθετική του επιλογή με ένα επεξηγηματικό κείμενο: Γιατί διάλεξε να φωτογραφηθεί έτσι; Ποια αντικείμενα επέλεξε να τον/την περιβάλλουν; Ποια πτυχή του εαυτού του θέλησε να αναδείξει; Υπάρχει κάποιο κρυμμένο μήνυμα; Η όλη σύλληψη ξεκίνησε από μια ιδέα του φωτογράφου Βασίλη Βρεττού, ο οποίος έχει «εμμονή» με την backstage αποτύπωση των πραγμάτων. Την έκθεση υπογράφει επιμελητικά η Ίριδα Κρητικού.
Περισσότερες πληροφορίες
Βρεττός Βασίλης
Φωτογραφικά πορτρέτα καλλιτεχνών και συγγραφέων οι οποίοι σκηνοθετούν τον εαυτό τους για το φακό αποδομώντας τη συμβατή τους ταυτότητα. Στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών