![Οι γλυπτές «εικόνες» του Βασίλη Παπασάικα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2507069/IMG_9671new.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Έντεκα γλυπτά-απεικονίσεις οικείων του παρουσιάζει ο Βασίλης Παπασάικας στην γκαλερί Έκφραση - Γιάννα Γραμματοπούλου (εγκαίνια: 28/5, 7.30 μ.μ.). Για τον ίδιο οι «Εικόνες», ο τίτλος της έκθεσης, «περιγράφει ακριβώς το φιλοσοφικό φάσμα, το οποίο υπαγορεύει και οδηγεί κάθε του προσπάθεια για την επίτευξη του εικασμού». Στην αρχαιότητα άλλωστε το όνομα «εικών» αναφέρεται σε γλυπτικό έργο. Τα ζωγραφικά αναφέρονται ως «γραφή». Παραδοσιακών τάσεων, οι δημιουργίες του έχουν ως αφετηρία την ανθρώπινη μορφή και χρησιμοποιούν ρεαλιστικό μορφοπλαστικό λεξιλόγιο. Γεννημένος το 1956 στο Καινούργιο Τριχωνίδας, ο Παπασάικας σπούδασε στην Ανωτάτη Σχολής Καλών Τεχνών. Δουλειά του βρίσκεται σε δημόσιους χώρους και ιδιωτικές συλλογές.
Περισσότερες πληροφορίες
Παπασάικας Βασίλης
Δημιουργός πολλών μνημείων δημόσιας γλυπτικής, ασχολείται σταθερά με την ανθρώπινη (και όχι μόνο) φιγούρα μέσα από ορειχάλκινα, γύψινα και πήλινα έργα