![Φρέσκια… ζωγραφική αλά φρανσέζ](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2507067/fresh french new.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Δεν προσδιορίζονται ως ζωγράφοι, αλλά υιοθετούν στρατηγικές της τέχνης του χρωστήρα. Ακρυλικά σε καμβάδες λοιπόν δεν θα μας δείξουν οι Γάλλοι καλλιτέχνες της έκθεσης «Fresh painting, French painting» στη The Breeder (εγκαίνια: 28/5, 8-10 μ.μ.). «Αντιθέτως υπάρχουν έργα που χρησιμοποιούν την ύλη της ζωγραφικής και θέτουν ερωτήματα σχετικά με τη σύλληψή της», επισημαίνει ο επιμελητής Φρεντερίκ Μπονέ. Μελάνια σε καμβά, γλυπτά από χρώμα, κατασκευές από άμμο σε κόντρα πλακέ, πλάκες πλεξιγκλάς επικαλυμμένες με βερνίκι, μια μπλε καρέκλα σε πράσινο φόντο, είναι τα υλικά και τα έργα που επέλεξε να δείξει από τη φαρέτρα των Μπερτράν Λαβιέ, Πασκάλ Πινό, Νικολά Σαρντόν, Ολιβιέ Μιγιαγκού, We Are The Painters, Ζερόμ Ρομπ, Ζιλιέν Τιμπερί και Ιζαμπέλ Κορναρό.
Περισσότερες πληροφορίες
Fresh Painting, French Painting
Δημιουργίες Γάλλων σύγχρονων καλλιτεχνών, οι οποίοι ερευνούν την έννοια της ζωγραφικής υιοθετώντας ποικίλα μέσα και τεχνικές. Επιμέλεια: Fr. Bonnet