![Η 20ή Art-Athina επιστρέφει στο ΤάεΚβοΝτο](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2506940/pistoli1.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Γκαλερί από την Ελλάδα, την Ευρώπη, την Κωνσταντινούπολη αλλά και τη Νότια Κορέα δίνουν φέτος το παρών στην επετειακή, εικοστή διοργάνωση της Art-Athina στο κλειστό του ΤάεΚβοΝτο στο Φάληρο (στις 4-7/6). Μετά τους 35.000 επισκέπτες της περσινής χρονιάς (έναντι 18.000 τα προηγούμενα χρόνια), οι διοργανωτές προσδοκούν η προσέλευση να ξεπεράσει το όριο των 40.000 επισκεπτών επενδύοντας και φέτος σ’ ένα παράλληλο πρόγραμμα δράσεων για φιλότεχνους κάθε ηλικίας. Το γνώριμο πλέον αφιέρωμα «Platforms@Art-Athina» επιστρέφει στον πάνω χώρο, σε επιμέλεια της εικαστικού Αρτέμιδας Ποταμιάνου, συγκεντρώνοντας 48 ομαδικές πρωτοβουλίες καλλιτεχνών από 14 διαφορετικές χώρες σε μια προσπάθεια να προσφέρει στον επισκέπτη «μια εκ των έσω ματιά στην καλλιτεχνική δημιουργία, την εμπειρία της ζύμωσης και συνεργασίας της εικαστικής πρακτικής». Στην έκθεση «Art-Athina Contemporaries» πάλι, σε επιμέλεια του Χριστόφορου Μαρίνου, 39 καλλιτέχνες διερευνούν βασικές ανάγκες της εποχής μας, όπως η σταθερότητα του τόπου και η δυνατότητα μιας αναδιοργάνωσης του κόσμου. «Τιμώμενος συλλέκτης» για φέτος θα είναι ο Δάκης Ιωάννου, που συμμετέχει με την παρουσίαση της εγκατάστασης «Αναπνοή» του Νίκου Ναυρίδη –έργο που παρουσιάστηκε στη Μπιενάλε της Βενετίας το 2005–, ενώ μετά το περσινό αφιέρωμα στην γκαλερί Δεσμός, φέτος λόγος θα γίνει για μια ακόμα ιστορική αίθουσα τέχνης, την γκαλερί Ώρα. Δεν θα λείψουν φυσικά τα εικαστικά εργαστήρια για τα παιδιά στο kids lab και το πρόγραμμα ομιλιών. Τα εγκαίνια της Art-Athina 2015 είναι προγραμματισμένα για την Παρασκευή 5/6 (στις 9-11.30 μ.μ.).