![Η τελευταία δουλειά του Κώστα Πανιάρα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2506902/paniaras1.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Έφυγε από τη ζωή τον περασμένο Οκτώβριο, αλλά τα πλάνα του για μια έκθεση στο Μουσείο Μπενάκη δεν μένουν ανεκπλήρωτα. Από τις 25/5 (εγκαίνια στις 8 μ.μ.), η τελευταία δουλειά του Κώστα Πανιάρα παίρνει τη θέση της στο κτίριο της Κουμπάρη. Επί τριάντα χρόνια δούλευε εμμονικά μια σειρά γλυπτών με αφορμή την μελαγχολική κεφαλή Υγείας του 4ου αιώνα π.Χ. από την Τεγέα Αρκαδίας που εκτίθεται στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο.
Δεκαεπτά τέτοιες μικροσκοπικές κεφαλές, βαμμένες, πυροβολημένες, διχοτομημένες, εκτίθενται ανάμεσα στα ρωμαϊκά ταφικά εκθέματα του μουσείου, μαζί με τις φωτογραφικές μακέτες τεσσάρων εγκαταστάσεων που δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει. «Στην παρούσα έκθεση ήθελε να μεταπλάσει το αντίγραφο της αρχαίας κεφαλής σε ένα σημείο επικοινωνίας και να μιλήσει κριτικά για την πορεία της υγείας στην Ελλάδα, τους θεσμούς, τις εφαρμογές και τις ελλείψεις της», μας ανέφερε χαρακτηριστικά η επιμελήτρια Ελένη Κυπραίου.
Περισσότερες πληροφορίες
Πανιάρας. Fragile
Επιζωγραφισμένα γλυπτά τού πρόσφατα εκλιπόντος εικαστικού – αποδομημένες παραλλαγές της μαρμάρινης κεφαλής του 4ου αι. π.Χ. από την Τεγέα Αρκαδίας