![«Οι φίλοι» του Κεσσανλή στου Ψυρρή](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2506901/skies.jpg?quality=81&404=default&v=4)
«Προμηθέας της ηλεκτρικής φωτιάς που εκφράζεται με το φως» κατά τον κριτικό Πιερ Ρεστανί, ο Νίκος Κεσσανλής μετά το 1965 χειρίζεται τους προβολείς σαν πινέλα μπαίνοντας στα μονοπάτια της mec art. Σ’ αυτό το κομμάτι δουλειάς του εστιάζει η δεύτερη για φέτος έκθεση-αφιέρωμα της a.antonopoulou.art στον πρωτοπόρο καλλιτέχνη. Από τις 22/5 στου Ψυρρή μάς περιμένουν δεκαπέντε έργα που φέρνουν στο μυαλό τον κόσμο του θεάτρου σκιών. Αποτυπώνοντας φωτογραφικά τις φιγούρες και τις χειρονομίες φίλων του πίσω από ένα διαφανές ύφασμα, ο καλλιτέχνης αναπαρήγαγε κατόπιν αυτές τις εικόνες σε μεγέθυνση πάνω σε ευαισθητοποιημένο πανί.