![Το βραβείο ΔΕΣΤΕ στο Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2506899/kuklades.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ποιος ανερχόμενος Έλληνας καλλιτέχνης θα κερδίσει το φετινό βραβείο του Ιδρύματος ΔΕΣΤΕ; Ο νικητής θα ανακοινωθεί τον Σεπτέμβριο, από τις 27/5, όμως, μπορούμε να δούμε τα έργα των υποψήφιων στο Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης. Η Ναταλί Γιαξή εκθέτει μια ηχητική εγκατάσταση η οποία σκιαγραφεί πτυχές της καθημερινότητας στην Κύπρο και έργα που πραγματεύονται την κενότητα και το χρόνο. Ο Πέτρος Μώρης καταθέτει ένα περιβάλλον μεταξύ ερείπωσης και εξέλιξης, τάξης και χάους. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος στην εγκατάσταση «Εξάντληση» εκκινεί από την ομώνυμη μέθοδο υπολογισμού εμβαδών στα μαθηματικά. Ο Άγγελος Πλέσσας ερευνά τι συμβαίνει όταν άνθρωποι που γνωρίζονται μόνο διαδικτυακά ξαφνικά βρίσκονται μαζί στη φύση. Ο Σωκράτης Σωκράτους εξελίσσει τη σειρά γλυπτών «Stolen garden» με αναφορές στους συμβολισμούς που φέρει ο Εθνικός Κήπος ως μικρόκοσμος της Ελλάδας. Τέλος, η Μαρία Χασάπη παρουσιάζει μια εγκατάσταση αφαιρώντας το πιο σημαντικό στοιχείο της δουλειάς της: τους περφόμερ.