![Η Αθήνα στο κάδρο](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2506770/egneus.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η οδός Πιττάκη και η Αθηνάς, η πλατεία Αγίας Ειρήνης και η Βαρβάκειος Αγορά: στιγμιότυπα από τους περιπάτους του στην πόλη αποτυπώνει ο Daniel Egneus στην έκθεση «As I walked out one morning» στην γκαλερί Ζουμπουλάκη (εγκαίνια: 14/5, στις 8 μ.μ.). Όπως λέει ο ίδιος: «Όλα μου τα σχέδια είναι βγαλμένα από καθημερινές σκηνές, από ανθρώπους μέχρι το σύστημα εξαερισμού της οδού Πραξιτέλους, ή το “ταξίδι” μου προς το λιμάνι του Πειραιά». Διακεκριμένος ως εικονογράφος, παρότι αυτοδίδακτος, ο Σουηδός καλλιτέχνης περιπλανιέται εδώ και δύο δεκαετίες σε διαφορετικές γωνιές της Ευρώπης. Τα τελευταία χρόνια ζει στα μέρη μας, αφήνοντας το στίγμα του στην εικαστική ταυτότητα του Φεστιβάλ Αθηνών το 2012 αλλά και σε προγράμματα παραστάσεων του Εθνικού Θεάτρου.