![Τέτσης στο Ίδρυμα Θεοχαράκη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2506397/TETSISnew.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η γενέθλια Ύδρα με τις ακρογιαλιές και τις πλαγιές που χρυσίζουν στο άγγιγμα του ήλιου και ο Σαρωνικός πρωταγωνιστούν στη δουλειά του Παναγιώτη Τέτση. Με το χρωματικό σφρίγος της ελαιογραφίας αλλά και με σινική μελάνη, από τις 6/5 παρουσιάζει στο Ίδρυμα Θεοχαράκη μια νέα σειρά ζωγραφικών έργων. «Φέρνουν αυθόρμητα στη μνήμη περιγραφές του Παπαδιαμάντη, στίχους του Κάλβου, του Σεφέρη, του Ελύτη», σημειώνει σχετικά η διευθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης Μαρίνα Λαμπράκη - Πλάκα. «Γιατί και ο ζωγράφος, όπως ο Ζακύνθιος ποιητής, πλέκει δοξαστικό και τραχύ ύμνο στα “καυχήματα των θαυμασίων σκοπέλων”».