![Κρυπτογραφήματα από χαρτοπολτό από τον Μανώλη Ζαχαριουδάκη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2506108/ekthesi.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Είναι παλιά και σταθερή η αγάπη του Μανώλη Ζαχαριουδάκη για το χαρτί ως υπόστρωμα και υλικό στη ζωγραφική δημιουργία. Από τις 21/4 (εγκαίνια στις 7.30 μ.μ.) πρωταγωνιστεί και στη νέα του έκθεση στην γκαλερί Έκφραση «Γιάννα Γραμματοπούλου» στη Βαλαωρίτου. Βαριά τελάρα από χαρτοπολτό, στα οποία η εικόνα είτε απουσιάζει είτε περιορίζεται σε ακανόνιστα πλέγματα και μερικές πινελιές, αλλά και άτακτες συνθέσεις από λωρίδες εκτυπωμένου χαρτιού αποτελούν τη δουλειά της τελευταίας διετίας. Δίνοντας έμφαση στη διαδικασία κατασκευής, σ’ αυτά τα έργα δηλώνει απελευθερωμένος από την αφήγηση, το εικονιζόμενο νόημα και προσκαλεί τον θεατή «να δημιουργήσει και μια άλλη, δική του αφήγηση». Με τέτοια διάθεση εντάσσει στις συνθέσεις του QR Codes που περιέχουν τον τίτλο των έργων, καθώς και χρωματικές κηλίδες, ορατές μόνο στο σκοτάδι.
Περισσότερες πληροφορίες
Ζαχαριουδάκης Μανώλης
Νέα ζωγραφικά έργα από χαρτοπολτό και άτακτες συνθέσεις από λωρίδες εκτυπωμένου χαρτιού