![Η «Pom Pom Expedition» της Μαρίας Γεωργούλα στα Εξάρχεια](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2506005/georgoulanew.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Απόφοιτος του Goldsmiths College και του Slade School of Fine Art, η Μαρία Γεωργούλα παρουσιάζει πρώτη της ατομική έκθεση στην Ελλάδα, ένα σώμα δουλειάς με τίτλο «Pom Pom Expedition» που πραγματεύεται την ποιότητα της μαλακότητας. Μίξεις και χειρονομίες με θεατρική προδιάθεση, τα έργα της δημιουργούνται με υλικά όπως γύψος, μαρέγκα, αποτριχωτικό κερί, έτοιμα αντικείμενα, φουντάκια και κολλητικές ταινίες. «Μέσα από το υλικό λεξιλόγιο της ρευστότητας, της ελαστικότητας και της αποκρισιμότητας, που σε ακολουθία από συνεχείς αλλοιώσεις υποδηλώνει μια σταθερή θέση απάθειας, η Γεωργούλα φθάνει στην καρδιά της έννοιας της παρωδίας. Η τετριμμένη λογική, η μπαναλιτέ, γίνεται εδώ το όχημα της σοφίας, μια αποκαλυπτική οδηγία για την πόρευση μέσα στον κόσμο» σημειώνουν οι RR - RADICAL READING, το δίδυμο Ευαγγελία Λεδάκη και Πέτρος Μώρης που υπογράφουν την επιμέλεια της έκθεσης. Τα έργα θα παρουσιάζονται έως τις 18/4 στο Circuits & Currents στα Εξάρχεια. Σε διάλογο με την έκθεση –και ως πλαισίωσή της–, θα πραγματοποιηθούν από τους επιμελητές και την καλλιτέχνιδα, σε συνεργασία με το Circuits and Currents, τρία εργαστήρια ανάγνωσης.
Περισσότερες πληροφορίες
Γεωργούλα Μαρία
Στην πρώτη της ατομική έκθεση στην Ελλάδα, πραγματεύεται την ποιότητα της μαλακότητας με τη χρήση ποικίλων υλικών και αντικειμένων