![21 εικαστικοί για την Κυπαρισσία](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2505839/stathopouloskuparissianew3.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Σε μια ιδιαίτερη συνάντηση βουνού και θάλασσας, η παλιά πόλη της Κυπαρισσίας εμπνέει πρωτοβουλίες για την προστασία και την ανάδειξή της, όπως το πρόγραμμα που ξεκίνησαν το 2009 ο Νίκος και η Τζίμα Ιμιρζιάδη, αλλά και την εικαστική δημιουργία. Αυτό το σαββατοκύριακο, στην Αθηναΐδα, 21 ζωγράφοι θα μας ταξιδέψουν με το χρωστήρα τους στα νεοκλασικά και το κάστρο της, στις εκκλησιές και το παλιό χαμάμ, στις πέτρινες πηγές και τις λουλουδιασμένες αυλές της. Η έκθεση εγκαινιάζεται στις 4/4 (5 μ.μ.) με ομιλίες από αρχιτέκτονες, αρχαιολόγους και τον Νίκο Ιμιρζιάδη.
Περισσότερες πληροφορίες
Εικαστικό οδοιπορικό στην Κυπαρισσία
Είκοσι ένας Έλληνες ζωγράφοι εμπνέονται από την Παλιά Πόλη της Κυπαρισσίας