Ξεκίνησαν τη συνεργασία τους το 1979 και, δουλεύοντας με ποικίλα μέσα (φιλμ, φωτογραφίες, γλυπτά, βιβλία καλλιτεχνών) και… χιούμορ, έθεσαν στο επίκεντρο της προβληματικής τους την κοινοτοπία καθημερινών αντικειμένων και γεγονότων αλλά και υπαρξιακά ερωτήματα. Από τις 6/4 (εγκαίνια στις 8 μ.μ.) η πλατφόρμα Radio Athenes, την οποία μας παρουσίασε πρόσφατα η Έλενα Παπαδοπούλου στη συνέντευξη που μπορείτε να διαβάσετε εδώ, φέρνει στο Μουσείο Μπενάκη της Πειραιώς τρία εμβληματικά φιλμ των Peter Fischli και David Weiss, του καλλιτεχνικού διδύμου που έδειξε δουλειά του στην Μπιενάλε Βενετίας και στην Documenta, στην Tate Modern αλλά και στο Art Institute του Σικάγο. Θα παρουσιαστούν το θρυλικό «Ο τρόπος που πάνε τα πράγµατα», που ακολουθεί την επισφαλή ζωή των αντικειµένων σε µια αλληλουχία δραµατικών και διασκεδαστικών γεγονότων καθώς και οι φιλμικές περιπλανήσεις τους μέσα από τα έργα «Το σηµείο της μικρότερης αντίστασης» και «O σωστός τρόπος».
Περισσότερες πληροφορίες
Μικρά ερωτήματα, μεγάλα ερωτήματα: 3 ταινίες των καλλιτεχνών Peter Fischli & David Weiss
Τα εμβληματικά έργα των διάσημων Ελβετών «Ο τρόπος που πάνε τα πράγµατα», «Το σηµείο της μικρότερης αντίστασης» και «O σωστός τρόπος». Επιμέλεια: Radio Athènes