![Βραδιά περφόρμανς στην Cheapart](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2505835/placesofdurationchepartnew.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ένα παράθυρο στο εργαστήρι τους μας ανοίγουν το Σάββατο 4/4 (6-10 μ.μ.) στην Cheapart οι δεκατέσσερις καλλιτέχνες (από την Ελλάδα, την Ουκρανία, τη Γερμανία, το Ηνωμένο Βασίλειο, τη Σουηδία, την Ολλανδία, την Ισπανία, την Κύπρο, την Πολωνία και την Αυστρία) που συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Performance Art Studies. Ύστερα από επτά χρόνια ενεργής δράσης ανά τον κόσμο, το PAS «τρέχει» και στα μέρη μας σε συνεργασία με το epitelesis - Performance Art Foundation, με την καθοδήγηση του Γερμανού εικαστικού και περφόρμερ BBB Johannes Deimling, καθώς και των Αντρέα Πασιά, Francesco Kiàis και Monika Sobczak. Με τίτλο «Places of duration», το αθηναϊκό εργαστήρι (27/3-6/4) θέτει στο επίκεντρό του τη συμμετοχική έρευνα και την ομαδικότητα μέσα από επιτελέσεις που αφορούν το σώμα ως «μνημείο», όπου η εφήμερη δράση συναντά τη διάρκεια της ανάμνησης.
Περισσότερες πληροφορίες
Places of duration
Επιτελέσεις μεγάλης διάρκειας με επίκεντρο την ανάγκη συνύπαρξης, στο πλαίσιο του εργαστηρίου του PAS Performance Art Studies