![«Ύποπτες αφηγήσεις» με αφορμή ένα αρχείο](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2505727/Bizaartsnew.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η σειρά «Δικαίωμα Αρχείου» σε επιμέλεια της Ελπίδας Καραμπά συνεχίζεται από τις 26/3 (εγκαίνια στις 7 μ.μ.) στο Ινστιτούτο Σύγχρονης Ελληνικής Τέχνης στη Βαλαωρίτου προσκαλώντας τρεις ακόμη καλλιτέχνες να «συνομιλήσουν» με το αρχείο του iset, στην έκθεση «Αθώες κατηγορίες. Ύποπτες αφηγήσεις». Ο Γιάννης Θεοδωρόπουλος παρουσιάζει καταλόγους από τη δουλειά του και δημιουργεί φωτογραφίες αναφορικά με την κατανόηση της μερικότητας του κάθε αρχείου. Η Λητώ Κάττου οργάνωσε ένα ψηφιακό περιβάλλον που αναπαράγει την αμηχανία του ερευνητή μπρος στην κατευθυνόμενη ανάγνωση μιας δοσμένης ψηφιακής πλατφόρμας. Η Νατάσα Μπιζά δημιουργεί μια παράλληλη αφήγηση μέσω εικόνων, με αφετηρία την Α΄ Διεθνή Έκθεση Γλυπτικής του 1965. Κατά τη διάρκεια της έκθεσης θα διοργανωθεί συζήτηση για τις αθώες κατηγοριοποιήσεις των αρχείων και τις ύποπτες αφηγήσεις που παράγουν.
Περισσότερες πληροφορίες
Αθώες κατηγορίες. Ύποπτες αφηγήσεις
Νέα έργα των Γ. Θεοδωρόπουλου, Λ. Κάττου και Ν. Μπιζά σε διάλογο με το αρχείο του iset. Επιμέλεια: Ελ. Καραμπά