![Οι θαλασσινοί κόσμοι της Ειρήνης Ηλιοπούλου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2505695/iliopoulou.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Υπό τον τίτλο «Mare Mineralis» η Ειρήνη Ηλιοπούλου παρουσιάζει ένα νέο σύνολο ζωγραφικών έργων στην Αίθουσα Τέχνης Αθηνών στο Κολωνάκι μέχρι τις 18/4. Μέσα από έξι ακουαρέλες μεγάλου μεγέθους και 14 έργα μικρότερων διαστάσεων, η ζωγράφος εστιάζει στα βράχινα τοπία που είναι «αγκυροβολημένα» στ’ ανοιχτά της θάλασσας. Ανεμοδαρμένα, λαξεμένα και λειασμένα από το νερό και τον άνεμο, ξασπρισμένα από τον ήλιο, τα μικροσκοπικά νησάκια που ζωγραφίζει τα εξετάζει εκ του σύνεγγυς και από το ύψος των ματιών (σαν από καράβι), πράγμα που εντείνει το αίσθημα της μοναξιάς και της γαλήνης. Όπως εξηγεί και η ίδια, πριν δυο χρόνια ένιωσε την ανάγκη για μια αλλαγή από τα χρόνια της «αφήγησης» και αποφάσισε να εργαστεί με πιο άμεσο ύφος, γι’ αυτό στράφηκε στον κόσμο των πετρωμάτων. Ανακάλυψε λοιπόν πως ενώ ζωγράφιζε βράχια στη θάλασσα, «φανταστικά στοιχεία ξεπρόβαλλαν αυτόκλητα – σαν τα σχήματα και τις μορφές που διακρίνουμε στα σύννεφα αν κοιτάξουμε για πολύ τον ουρανό». Η Ειρήνη Ηλιοπούλου τελείωσε τις σπουδές της στην Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών της Αθήνας το 1981 και συνέχισε αμέσως στην Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών στο Παρίσι στο εργαστήριο του Λεονάρντο Κρεμονίνι μέχρι το 1986. Από το 1987 μέχρι το 1988 έζησε μέσα σε ένα εγκαταλειμμένο θέατρο στο Παρίσι, το Vieux Colombier, ζωγραφίζοντας έργα με το εσωτερικό του Θεάτρου, τα οποία εξέθεσε στην Αθήνα το 1988. Το 1990 εκπροσώπησε την γκαλερί Berggruen στο salon de Mars στο Παρίσι. Από το 1990-1993 ζωγράφισε τοπία στην Νότια Γαλλία, αμπελώνες και ορυζώνες, στο Μπορντό και στην Αρλ και αυτά τα έργα τα παρουσίασε στην ατομική της έκθεση το 1993 στην Αίθουσα Τέχνης Αθηνών. Έχει κάνει 14 Ατομικές εκθέσεις στην Γαλλία και την Ελλάδα και η τελευταία ήταν στο Ιστορικό Μουσείο-Αρχείο της Ύδρας. Έργα της βρίσκονται στην Εθνική Πινακοθήκη της Αθήνας, στο Μέγαρο Μαξίμου, στη Βουλή των Ελλήνων, σε συλλογές τραπεζών, πινακοθηκών και ιδιωτικές συλλογές στην Ελλάδα, το Παρίσι, τον Καναδά και την Αυστραλία. Αυτή είναι η δέκατη πέμπτη ατομική της έκθεση στην Αίθουσα Τέχνης Αθηνών.
Περισσότερες πληροφορίες
Ηλιοπούλου Ειρήνη
«Μare mineralis». Ζωγραφίζει μικροσκοπικά νησάκια εκ του σύνεγγυς, σε μια σειρά από ακουαρέλες που αποπνέουν ένα αίσθημα μοναξιάς και γαλήνης