![Θεατρικός… Τσιτσόπουλος](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2505508/Filippos tsitsopoulos.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Φόρο τιμής στον διάσημο Πολωνό θεωρητικό του θεάτρου Γιαν Κοτ αποτελεί η σειρά περφόρμανς του Φίλιππου Τσιτσόπουλου που θα δούμε μέσα από βίντεο και φωτογραφίες στην Eleftheria Tseliou gallery στο Κολωνάκι (από 19/3). Αντλώντας σταθερά υλικό από το χώρο του θεάτρου, ο καλλιτέχνης εξερευνά στοιχεία του πολυσύνθετου έργου του Κοτ τα οποία αντιπαραθέτει με τη δική του προσωπική εμπειρία ως γιου ηθοποιού. Οι παρεμβάσεις αυτές, που παρουσιάστηκαν και κινηματογραφήθηκαν σε δημόσιους χώρους και χώρους τέχνης στο Λονδίνο (Tate Modern, The Serpentine Galleries, Frieze Art Fair κ.ά.), πραγματεύονται φανταστικές πτυχές της καθημερινότητας ενός χαρακτήρα εμπνευσμένου από τη ζωή και το έργο του γνωστού θεωρητικού.