![Αφιέρωμα στον χαράκτη Α. Τάσσο](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2505507/tassos.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Οικουμενικό και βαθιά ανθρώπινο, το έργο του Α. Τάσσου έγινε κραυγή διαμαρτυρίας για τα δεινά του τόπου μας, από τα χρόνια της Κατοχής έως τη διχοτόμηση της Κύπρου, ανοίγοντας νέους ορίζοντες στη χαρακτική της εποχής του. Ο διακεκριμένος δημιουργός, ο οποίος «πάλευε με τα κοπίδια του για την κοινωνική ισότητα και δικαιοσύνη» και καταπιάστηκε με έργα μνημειακά, αλλά και με την εικονογράφηση βιβλίων, με γραμματόσημα κι αφίσες, έχει την τιμητική του στο Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα. Τριάντα χρόνια από το θάνατό του, από τις 20/3 (εγκαίνια στις 7.30 μ.μ.) παρουσιάζονται στο Θησείο 40 δημιουργίες, πλάκες χαραγμένες και εργαλεία του. Στις 23/3 (7 μ.μ.) στην αίθουσα συνεδρίων της Κ.Ε. του ΚΚΕ στον Περισσό, θα μιλήσει για το έργο του η ιστορικός τέχνης Ειρήνη Οράτη, ενώ θα προβληθεί και ταινία του Τάκη Παπαγιαννίδη στην οποία μιλά για τη διαδρομή του ο ίδιος ο καλλιτέχνης.