![Αναδρομή στο έργο του Κοσμά Ξενάκη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2505505/benaki.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Έναν από τους πρωτοπόρους μεταπολεμικής τέχνης στην Ελλάδα έρχεται να μας θυμίσει από τις 19/3 (εγκαίνια στις 8 μ.μ.) το Μουσείο Μπενάκη στην Πειραιώς. Αδελφός του αρχιτέκτονα και μουσικού Γιάννη και του φιλόσοφου Ιάσωνα, ο Κοσμάς Ξενάκης (1925-1984) ασχολήθηκε με τη ζωγραφική, τη γλυπτική, την αρχιτεκτονική και την πολεοδομία, ενώ δημιούργησε και πρωτοπόρες παραστάσεις (Πολύτεχνα) συνδυάζοντας τα εικαστικά με το θέατρο και το χορό.
Αυτή την πολυσχιδή διαδρομή έρχεται να διηγηθεί η έκθεση σε επιμέλεια του Γιώργου Χατζημιχάλη. Θα παρουσιαστούν 380-400 δημιουργίες του Ξενάκη από συλλογές, ιδρύματα και το εργαστήριό του, φωτογραφίες ανάγλυφων συνθέσεων και έργων σε δημόσιους χώρους, ντοκουμέντα από τα Πολύτεχνα, υλικό για τη ζωή και την εποχή του, καθώς και τμήματα των προσωπικών του συλλογών – υπήρξε λάτρης της λαϊκής δημιουργίας και συλλέκτης χρηστικών αντικειμένων, κεραμικών και αγροτικών εργαλείων.
Περισσότερες πληροφορίες
Ξενάκης Κοσμάς (1925-1984)
Η πορεία ενός πολυσχιδούς εικαστικού και πολεοδόμου μέσα από έργα του και τμήματα της λαογραφικής του συλλογής. Επιμέλεια: Γ. Χατζημιχάλης