![Collateral Beauty](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2522677/AthTechCollateralBeauty_art_in.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Μερικά φιλμ αποτυγχάνουν να σταθούν στο ύψος των συντελεστών τους για... κανέναν προφανή λόγο - και το συγκεκριμένο δυστυχώς ανήκει σε αυτά: ενώ το καστ των Will Smith, Edward Norton, Michael Pena, Keira Knightley, Kate Winslet, Helen Mirren και Jacob Latimore είναι κορυφαίο, και η σκηνοθεσία καθόλου κακή, αυτός ο πνευματικός διάδοχος του It's A Wonderful Life δεν εμπλέκει συναισθηματικά τον θεατή όσο θα έπρεπε για να παρακολουθήσει από κοντά τα όσα συμβαίνουν και να φτάσει στην λύτρωση του πρωταγωνιστή με ανάλογο ενδιαφέρον. Και ναι μεν μία δραματική ταινία-ντοκυμαντέρ μπορεί να είναι φροντισμένη, αλλά παραμένει ταινία-ντοκυμαντέρ. Την οποία αν παρακολουθείς αποστασιοποιημένα, δεν είναι και... ό,τι καλύτερο. Η οικιακή μεταφορά του Collateral Beauty, τουλάχιστον, επιδεικνύει τον ίδιο σεβασμό στην ποιότητα που χαρακτήριζε την ταινία ως παραγωγή αυτή καθ' αυτή. H εικόνα της είναι από τις καθαρότερες και λεπτομερέστερες που έχουμε συναντήσει σε έκδοση Blu-ray φέτος - και με το επίπεδο πολλών BD φέτος σε υψηλό επίπεδο ήδη, αυτό μιλά από μόνο του. Ο εξακάναλος ήχος ποιότητας DTS Master Audio είναι επίσης υπέροχος, με πειστική "παρουσία" στους εσωτερικούς κι εξωτερικούς χώρους των διαφόρων σκηνών, άψογη απόδοση των διαλόγων και το μουσικό soundtrack υπέροχα "πεπλεγμένο" με το υπόλοιπο σύνολο σε όλες τις περιπτώσεις. Το Collateral Beauty δεν είναι, ομολογουμένως, το είδος του φιλμ που προσφέρεται για πολλά extras, οπότε... φυσιολογικά, δεν τα προσφέρει. Δεν είμαστε βέβαιοι, κατά συνέπεια, πως το Blu-ray αξίζει αγοράς βάσει του προσεγμένου του τεχνικού τομέα και μόνο. Στα μάτια κάποιων, ωστόσο, γιατί όχι;