![The Conjuring 2](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2517604/TheConjuring2BDReleased_art_in.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Τα θρίλερ είναι πολλά, τα καλά θρίλερ με αντικείμενο το παραφυσικό σαφώς λιγότερα - όμως το αρχικό The Conjuring του 2013 είχε τουλάχιστον ξεχωρίσει "από το πλήθος" χάρις στην αισθητική... old school και την υποβλητική του ατμόσφαιρα, καθώς και στην αποτελεσματική σκηνοθεσία του James Wan. Ο διάδοχος του 2016 με τον ίδιο σκηνοθέτη, σχετικό σενάριο και προσέγγιση, κινείται σε παρόμοιο πλαίσιο μα κατορθώνει να κινηθεί σε υψηλότερο επίπεδο χάρις στον καλύτερο τεχνικό του τομέα. O τομέας αυτός έχει "περάσει" έξοχα στην οικιακή έκδοση σε Blu-ray, με το είδος της απόκοσμα λεπτομερούς, υποτονισμένων αποχρώσεων εικόνας που βοηθά πάρα πολύ στην... ψυχολογική καταπίεση αλλά παραμένει άβολα πιστευτή. Ο ήχος ακολουθεί κατά πόδας όντας τόσο διαυγής, όσο και μελετημένος ώστε να περικυκλώνει" τον θεατή και να τού... "επιτίθεται" από διάφορες γωνίες με τα... "ξαφνικά" του Wan. Στα extras η αλήθεια είναι πως δεν περιλαμβάνεται κάτι εξόχως πρωτότυπο - μικρά ντοκυμαντέρ που εμβαθύνουν στην αληθινή ιστορία που στηρίζει το σενάριο και συνεντεύξεις για τις δημιουργικές επιλογές των συντελεστών κυρίως - όμως για την σε σημεία αληθινά τρομακτική εμπειρία της θέασης του Conjuring 2 θα αγοράσει κάποιος το Blu-ray, όχι γι' αυτά. Στους θεατές που... κυνηγούν την αδρεναλίνη και την αγωνία αυτού του τύπου, λοιπόν, προτείνεται αδίστακτα!