![Μάθε, παιδί μου, γράμματα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/bf/bfbf9f14bc0848c18eef879bf7c968a6.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Μιλάμε για το βιβλίο του καθηγητή Νίκου Παναγιωτόπουλου, "Μάθε, παιδί μου, γράμματα" (εκδ. Πεδίο), συνοπτική παρουσίαση της μεγάλης έρευνας "Παιδί και ανάγνωση". Θα βρούμε σχεδιαγράμματα, πίτες, θα δούμε πώς συσχετίζεται η οικονομική κατάσταση των γονιών με το πόσο και πώς διαβάζει ένα παιδί, αν σχετίζεται ή όχι το επάγγελμά τους, πόση σημασία έχει αν ζουν στην Αθήνα ή στην περιφέρεια, σε συνοικία όπου παράγονται προϊόντα πολιτισμικού κεφαλαίου ή όχι. Σημαντικό: θα βρούμε μια σειρά από συμβουλές που θα συνδράμουν "στη δημιουργία του γούστου της ανάγνωσης στα παιδιά".