![Αλήτες](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/02/0208690875ef4df7a2dbcd452bc5f46c.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Με πρόζα που θυμίζει Τόνι Μόρισον, βαπτισμένη στο χάος και στην πολυμορφία του Λάγος, κινούμενο στους ρυθμούς της νιγηριανής χιπ-χοπ και του Φέλα Κούτι, το "Αλήτες!" της Ελογκόσα Οσούντε είναι ένα πολυαφήγημα του προχωρημένου 21ου αιώνα: κουίρ, ακτιβιστικό, εναλλακτικό.
Το βιβλίο που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Διόπτρα, με πανέμορφο εξώφυλλο και ευρηματική μετάφραση από τον Γιώργο-Ίκαρο Μπαμπασάκη ενώ στο podcast αποσπάσματα διαβάζει η Γωγώ Μπρέμπου.