![Βιβλία](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/c4/c4eab809832b4fdf9a66a86f730277d0.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Είναι η κριτική ο "μεγάλος ασθενής" του λογοτεχνικού μας οικοσυστήματος; Διαδέχθηκε την "πολιτική ορθοδοξία" μια εξίσου άκαμπτη "αισθητική ορθοδοξία"; Γιατί να διαβάζουμε λογοτεχνία και πώς μπορεί η κριτική να απαντήσει πειστικά; Είναι ο ελεύθερος κριτικός λόγος εξίσου απαραίτητος με τα λογοτεχνικά κείμενα;
Ο Κώστας Κατσουλάρης και ο Δημοσθένης Κούρτοβικ ολοκληρώνουν μια εκτενέστατη συζήτηση που άνοιξε με πολλά ερωτήματα και έκλεισε με εκδήλωση πίστης στις απελευθερωτικές δυνάμεις της λογοτεχνίας.