Μετά από 17 χρόνια λειτουργίας, το AVENUE ανανεώνεται, προκειμένου να προσφέρει στους επισκέπτες του μια ακόμα πιο εντυπωσιακή εμπειρία αγορών. Τα μοναδικά "Handimals" του Guido Daniele πλημμυρίζουν το AVENUE, μεταμορφώνοντάς το σε μια πολύχρωμη γκαλερί τέχνης.
Έπειτα από τη μεγάλη διεθνή επιτυχία στο New York Rockefeller Center, το London Harrods και πολλές γκαλερί αλλά και εμπορικά κέντρα σε όλο τον κόσμο, ο διάσημος Ιταλός καλλιτέχνης επισκέφθεται για πρώτη φορά στην Ελλάδα και μας περιμένει στο AVENUE για να μας μυήσει στον συναρπαστικό κόσμο του ζωικού βασιλείου, μέσα από την τέχνη του hand-painting.
Το ενδιαφέρον και οι πειραματισμοί του Guido Daniele με τις τεχνικές του body-painting και του hand-painting ξεκίνησαν το 1990. Το 2000 ο καλλιτέχνης δημιούργησε την παγκοσμίου φήμης συλλογή "Handimals", η οποία περιλαμβάνει φιγούρες ζώων ζωγραφισμένες πάνω σε χέρια με εξαιρετικά λεπτομερή και ρεαλιστικό τρόπο.
Επεξεργάζοντας αριστοτεχνικά τον ίδιο καμβά, ο Guido Daniele είναι ικανός να τον μεταμορφώσει σε οποιοδήποτε ζώο επιθυμεί. Μάλιστα, ο Daniele είναι αφοσιωμένος στην προστασία της άγριας ζωής και ασχολείται με φιλανθρωπικά ιδρύματα όπως το WWF, το Ινστιτούτο Jane Goodall, το Dolphin Aid, το Innocence in Danger, το PLAN, το APNEEF και το Liliane Fonds.
Ο Guido Daniele θα βρεθεί στο AVENUE το Σάββατο 29/6 από τις 11.30 π.μ. ως τις 4.30 μ.μ., δίνοντας στο κοινό την ευκαιρία να ζήσει από κοντά τη μαγευτική τέχνη του. Παρέα θα μας κάνει και η αγαπημένη Κατερίνα Ζαρίφη, που θα δει το χέρι της να μεταμορφώνεται σε έργο τέχνης από τον Guido Daniele, καθώς και ένας τυχερός επισκέπτης του AVENUE. Για να δηλώσετε συμμετοχή επισκεφθείτε την σελίδα avenuemall.gr/handimals/.
Η εκδήλωση θα πλαισιωθεί από δραστηριότητες για όλα τα παιδιά και face-hand painting, για να απολαύσουν οι μικροί συμμετέχοντες, μαζί με τους γονείς τους, αυτή την μοναδική επίσκεψη.
Stay tuned! Ο Guido Daniele θα είναι ξανά κοντά μας το φθινόπωρο και μια σειρά από συναρπαστικά happenings σας περιμένει στο AVENUE.
Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε το avenuemall.gr/handimals/.