![Μικρόφωνο - Μάμος](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu608x382/0,41,608,382/crop/both/2f/2f76f548809c44bc93953d4a8410e965.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου, αν και άγνωστη μέχρι πριν κάποια χρόνια στο ευρύ κοινό, είναι η γυναίκα που καθόρισε τη φυσιογνωμία του ελληνικού λαϊκού τραγουδιού. Κι όχι απλά την καθόρισε. Είναι οι δικές τις λέξεις αυτές που μπήκαν στα χείλη του ταλαιπωρημένου απλού κόσμου. Οι στίχοι της αυτοί που εξέφραζαν τους κόπους, τα βάσανά αλλά και τη σοφία του.
Όντας η ίδια προσφύγισσα από το Αϊδίνι, η Παπαγιαννοπούλου έζησε μια ζωή γεμάτη ταραχές. Εκείνη, όμως, ήταν πάντα μία τολμηρή προσωπικότητα, ένα πνεύμα ανήσυχο. Πάντα μπροστά από την εποχή της, δεν άκουσε ποτέ τις φωνές που τις έλεγαν ότι δε θα τα καταφέρει επειδή δε συμβιβάζεται με τις επιταγές της κοινωνίας. Πάντοτε κάτι μέσα της την εμψύχωνε να κάνει το επόμενο βήμα, όπως τότε που αποφάσισε να γίνει ηθοποιός αψηφώντας κάθε αμφιβολία. Σκεφτείτε: αν η Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου δεν είχε τολμήσει, το όνομά της θα είχε σβηστεί και εμείς δεν θα είχαμε απολαύσει ποτέ τραγούδια όπως το "Είμαι αϊτός χωρίς φτερά", το "Δυο πόρτες έχει η ζωή" και το αξεπέραστο "Όνειρο απατηλό".
Κάτι ανάλογο θα είχε συμβεί και εάν μία άλλη προσωπικότητα -λίγα χρόνια πριν τη μεγάλη Ευτυχία- δεν είχε τολμήσει το πρώτο βήμα. Στην ιστορία εκείνης, οι νότες των τραγουδιών δίνουν τη θέση τους στις νότες λυκίσκου, που μπορούμε να διακρίνουμε στο άρωμα μίας καλής, παγωμένης μπύρας ΜΑΜΟΣ. Όπως, ήδη, θα το καταλάβατε, ο λόγος είναι για τον πρωτοπόρο Πέτρο Μάμο, που, παρά τις δυσκολίες της εποχής του, άκουσε τη φωνή που του έλεγε να κάνει το πρώτο βήμα. Έτσι, κατάφερε να γίνει ο πρώτος διπλωματούχος Έλληνας ζυθοποιός στην ιστορία, με πιστοποίηση από τους μάστερ της Ζυθοποιητικής Ακαδημίας του Μονάχου. Χάρη στην τόλμη του, σήμερα μπορούμε να απολαύσουμε την μπύρα ΜΑΜΟΣ, με τη μεστή γεύση της, τον πλούσιο αφρό καθώς και το ιδιαίτερο άρωμα λυκίσκου που χαρακτηρίζει το βραβευμένο προϊόν ζύθου.
![Μάμος μπύρα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/84/844fe937ee094832a5686ddea846c2d8.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Η ιστορία του Πέτρου Μάμου έρχεται στο σήμερα από τη νέα καμπάνια της ομώνυμης μπύρας, μέσα από τις ιστορίες και τα λόγια μεγάλων προσωπικοτήτων, όπως η Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου. Πρόκειται για πρόσωπα που εξακολουθούν να είναι επίκαιρα και μας εμπνέουν με τη ζωή, το έργο και τη δράση τους. Μέσω της επιλογής των προσώπων αυτών, η ΜΑΜΟΣ αποτίει φόρο τιμής σ’ αυτούς τους σπουδαίους Έλληνες καλλιτέχνες επιβεβαιώνοντας, έτσι, ότι είναι μέχρι και σήμερα επίκαιροι.
![Μάμος μπύρα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/1f/1f967f9aa72c42d2acc806b74f986be4.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Αυτές οι προσωπικότητες, όπως άλλωστε και ο καθένας και η καθεμιά από εμάς, υπήρξαν άνθρωποι που είχαν δεύτερες σκέψεις αλλά τόλμησαν το πρώτο βήμα. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία. "Εμείς τη δημιουργούμε τη μοίρα μας; Εγώ αυτό λέω, ότι εμείς τη δημιουργούμε!", ακούμε την Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου να μας λέει, εμπνέοντάς μας, από κοινού με το σύγχρονο brand, να διατηρούμε το θάρρος μας λίγο πριν πρωτοανοίξουμε πανιά για το άγνωστο. 'Ή, όπως εύστοχα το συμπυκνώνει η ίδια η ΜΑΜΟΣ: "Όταν μια σκέψη γεννηθεί στον νου, το πρώτο βήμα τόλμα. - Μπύρα "Μάμος”: Εζυμώθηκε με πάθος".