![Red Bull Cliff Diving](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/ed/edf7189d00834e5d802652e771e4e509.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Την Κυριακή 26 Μάιου και με φόντο το ειδυλλιακό σκηνικό της Λίμνης Βουλιαγμένης, βρεθήκαμε στο πιο πολυσυζητημένο και "ακραία" εντυπωσιακό αθλητικό υπερθέαμα, τον τελικό του Red Bull Cliff Diving. Χιλιάδες θεατές, γεμάτοι καλοκαιρινά vibes, ενθουσιασμό αλλά και δέος, παρακολούθησαν με κομμένη την ανάσα τις ακροβατικές φιγούρες 24 παγκοσμίου φήμης αθλητών, που βούτηξαν με ελεύθερη πτώση από 21 και 27 μέτρα.
Σε κάθε βουτιά των αθλητών τα χειροκροτήματα και τα επιφωνήματα εντυπωσιασμού του κοινού ήταν αδιανόητα. Το γεγονός μάλιστα ότι ακούγαμε live τους χτύπους της καρδιάς του κάθε αθλητή, έκανε την αδρεναλίνη όλων μας να σκαρφαλώνει στα ύψη. Οι 24 από τους καλύτερους cliff divers στον κόσμο, 12 γυναίκες και 12 άνδρες, πάλεψαν για την απόλυτα "άψογη" βουτιά και προσπάθησαν να αποσπάσουν από τους 5 κριτές το κορυφαίο "10άρι". Η Καναδέζα Molly Carlson και ο Ρουμάνος Constantin Popovici ήταν οι μεγάλοι νικητές του Red Bull Cliff Diving στην Ελλάδα, οι οποίοι εντυπωσίασαν με τις βουτιές τους κριτές και κοινό, και ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο τη σεζόν του 2024.
![Red Bull Cliff Diving](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/82/82270ae3d78143cf8973fabc758c1c72.jpg?v=1&maxwidth=680&)
Red Bull Cliff Diving World Series: Όλα όσα θες να ξέρεις
![Red Bull Cliff Diving](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/2a/2a4cc74f27044802946767284359ec1c.jpg?v=1&maxwidth=680&)
Αν και το πρωτάθλημα Red Bull Cliff Diving World Series διεξάγεται εδώ και 15 χρόνια, από το 2009, το ίδιο το άθλημα ξεκίνησε τον 18ο αιώνα στη Χαβάη, όταν πρώτος ο βασιλιάς Kahekili, από τον οποίο πήρε το όνομά του και το τρόπαιο του πρωταθλητή, πήδηξε από τους ιερούς βράχους του Kaunolo. Στο Cliff Diving οι αθλητές πηδούν από γυμνούς βράχους ή από ειδικά κατασκευασμένες πλατφόρμες, φτάνοντας ταχύτητες έως 85 χιλιόμετρα την ώρα κατά την πτώση και μπαίνοντας στο νερό με δυνάμεις που φτάνουν τα 10G.
![Red Bull Cliff Diving](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/27/2741a5b404e24a4bb99b977cc5b8e769.jpg?v=1&maxwidth=680&)
Πριν 13 χρόνια ήταν η τελευταία φορά που το Red Bull Cliff Diving World Series επισκέφτηκε την Ελλάδα. Φέτος, η Λίμνη Βουλιαγμένης αποτέλεσε την αφετηρία του παγκόσμιου φαντασμαγορικού διαγωνισμού, αποτελώντας τον πρώτο σταθμό με το νέο τριήμερο αντί για διήμερο format. Μέσα σε αυτό το τριήμερο event, το ελληνικό κοινό είχε την ευκαιρία να συμμετάσχει σε πολλές παράλληλες fun activities, όπως να περπατήσει στην πλατφόρμα από όπου οι άνδρες αθλητές θα βουτούσαν από 27 μέτρα πάνω από τη Λίμνη Βουλιαγμένη, να λάβει μέρος στα SUP challenges ή απλά να κολυμπήσει στα ιαματικά νερά της Λίμνης.
Αποτελέσματα του Red Bull Cliff Diving στην Αθήνα
![Red Bull Cliff Diving](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/d8/d84fe615761944639447ff9eba73e89c.jpg?v=1&maxwidth=680&)
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
1. Molly Carlson(Καναδάς) – 323.85 βαθμούς
2. Rhiannan Iffland(Αυστραλία) – 323.75
3. Simone Leathead(Καναδάς) – 319.10
4. Elisa Cosetti (W) (Ιταλία) – 293.65
5. Xantheia Pennisi(Αυστραλία) – 288.65
6. Maria PaulaQuintero(Κολομβία) – 277.35
7. Meili Carpenter(ΗΠΑ) – 277.20
8. Anna Bader (W) (Γερμανία) – 272.10
9. Paty Valente (W) (Βραζιλία) – 252.65
10. Yana Nestsiarava (W) (Ιταλία) – 244.15
11. Eleanor Smart (ΗΠΑ) – 232.70
12. Aimee Harrison (W) (Καναδάς) – 188.60
ΑΝΔΡΕΣ
1. Constantin Popovici(Ρουμανία) – 424.15βαθμούς
2. Carlos Gimeno(Ισπανία) – 395.70
3. James Lichtenstein (ΗΠΑ) – 384.40
4. Catalin Preda (Ρουμανία) – 380.60
5. Jonathan Paredes (Μεξικό) – 376.35
6. Aidan Heslop (Μ. Βρετανία) – 367.35
7. Miguel Garcia (W) (Κολομβία) – 336.35
8. Oleksiy Prygorov(Ουκρανία) – 322.85
9. Matt Cooper (W) (ΗΠΑ) – 309.80
10. David Colturi (W) (ΗΠΑ) – 304.00
11. Sergio Guzman (W) (Μεξικό) – 298.10
12. Braden Rumpit (W) (Ν. Ζηλανδία) – 264.30
Κατάταξη (μετά τον 1ο από τους 8 σταθμούς)
![Red Bull Cliff Diving](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/09/091f2ee1c7544b10838e9278b50150b7.jpg?v=1&maxwidth=680&)
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
1. Molly Carlson (Καναδάς) – 20βαθμούς
2. RhiannanIffland(Αυστραλία) – 16
3. Simone Leathead(Καναδάς) – 14
4. Elisa Cosetti (W) (Ιταλία) – 10
5. XantheiaPennisi(Αυστραλία) – 8
ΑΝΔΡΕΣ
1. Constantin Popovici(Ρουμανία) – 20βαθμούς
2. Carlos Gimeno(Ισπανία) – 16
3. James Lichtenstein (ΗΠΑ) – 13
4. Catalin Preda (Ρουμανία) – 11
5. Jonathan Paredes (Μεξικό) – 8
Extra info:
• Για εσένα που δεν πρόλαβες να δεις το συναρπαστικό αυτό event, ή ακόμα και για εσένα που θες να το ξανά παρακολουθήσεις, μπορείς να το βρεις στο Red Bull TV.
• Το Vodafone CU ήταν εκεί ως Experience Partner
• Το Garnier Fructis Hair food και το MEN EXPERT, μέσα από fun challenges έδιναν μοναδικά δώρα στο κοινό
• Media Partner του Red Bull Cliff Diving ήταν ο ΑΝΤ1 και το ΑΝΤ1+
Μάθε περισσότερα στο redbullcliffdiving.com
IG: @redbullgre
TikTok: @redbullgre