![Εβδομάδα Μικρών Βιβλιοπωλείων 2024](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu609x295/29,0,555,295/crop/both/da/da84441cb8e5497eb39c29c680ae0ae3.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ήρθε η ώρα να γιορτάσουμε τα μικρά βιβλιοπωλεία βγαίνοντας στις γειτονιές μας για να γνωρίσουμε ταλαντούχους συγγραφείς, αλλά και να ανακαλύψουμε συναρπαστικά αναγνώσματα. Η Εβδομάδα Μικρών Βιβλιοπωλείων ξεκινάει τη Δευτέρα 27/5 και μέχρι το Σάββατο 1/6 καλεί το κοινό να συμμετάσχει σε ξεχωριστές εκδηλώσεις σε αγαπημένα βιβλιοφιλικά στέκια. Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα εδώ.
Το 8ο Φεστιβάλ Ισπανόφωνου Κινηματογράφου σηκώνει αυλαία στις 27/5 και έχει ετοιμάσει μια σειρά δωρεάν προβολών για τους κινηματογραφόφιλους: στην Ελληνοαμερικανική Ένωση θα προβληθούν τη Δευτέρα 27/5 ταινίες μικρού μήκους αλλά και η "Εξέγερση" του Λουσέρο Γκονζάλελ, ενώ στις 28/5 θα παιχτεί το ντοκιμαντέρ "Ο Τίτο, η Μάργκο και Εγώ" των Μερσέντες Αρίς και Ντελφίνα Βιντάλ. Την Τετάρτη 29/5 το φεστιβάλ επισκέπτεται το Ινστιτούτο Θερβάντες όπου παρουσιάζει λίγες ακόμα μικρού μήκους του σκηνοθέτη Ρομπέρτο Μπονίγια. Λίγο νωρίτερα, στις 25/5, ο κινηματογράφος Δαναός φιλοξενεί τις προβολές του 3ου Dare Dance Festival, ξεκινώντας από τις 7 το απόγευμα.
![Eleanor Lines Πόρτες της Κυψέλης](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/53/535cd34805204a80b5a8c8acb390e1ac.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Την Τετάρτη 29/5 (8 μ.μ.), το βιβλιοπωλείο Hyper Hypo παρουσιάζει την τελευταία ανοιξιάτικη έκδοσή του, το βιβλίο "Πόρτες της Κυψέλης" της εικαστικού και ερευνήτριας Eleanor Lines. Πρόκειται για μια σχολαστική έρευνα και καταγραφή της γοητευτικής αρχιτεκτονικής της Αθήνας του 20ού αιώνα. Ξεφυλλίζοντας το βιβλίο, ανακαλύπτουμε πάνω από 100 εικονογραφήσεις που αποτυπώνουν την ποικιλία των σιδερένιων θυρών που βρίσκονται στην περιοχή της Κυψέλης, μία από τις πιο ιστορικές γειτονιές του κέντρου της πόλης. Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης θα εκτεθεί η εγκατάσταση "100 Πόρτες της Κυψέλης" και θα ακολουθήσει συζήτηση με τη συγγραφέα και τον πολιτικό αρθρογράφο Νίκο Βατόπουλο, ο οποίος έγραψε ένα συνοδευτικό δοκίμιο για την αστική ανάπτυξη της Αθήνας.
Μια ξεχωριστή γιορτή ετοιμάζει ο Δήμος Αθηναίων στον ανανεωμένο Εθνικό Κήπο, προσκαλώντας παιδιά και γονείς να παρακολουθήσουν την εκδήλωση "Γίνε μαζί μου παιδί…". Στις 26/5, από τις 10 το πρωί έως τη 1 το μεσημέρι, μικροί και μεγάλοι θα ζήσουν μοναδικές εμπειρίες μέσα από διαδραστικά παιχνίδια και δημιουργικά εργαστήρια: ποδόσφαιρο, μπάσκετ, σφεντόνα, μπαλάκια με στόχους, δραστηριότητες αντιστοίχισης στον μικρό λαβύρινθο, αφήγηση παραμυθιών, παιχνίδια νερού και δεξιοτήτων, εργαστήρια κατασκευών, πλαστικής και face painting καθώς και αυτοσχέδια εναλλακτικά παιχνίδια. Στην εκδήλωση θα παρευρεθεί ο Δήμαρχος Αθηναίων, Χάρης Δούκας.