![Η Ελένη Νικολούλια και ο Αλέξανδρος Γκικόπουλος στο Polyamorous στα Εξάρχεια](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu608x415/0,11,608,400/crop/both/87/873c0410c9bb4b2f9be74964d965f7f7.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Λουλούδια, ποτά, 'παιχνίδια'. Το τρίπτυχο πάνω στο οποίο βασίζεται το ολοκαίνουριο concept store των Εξαρχείων, "Polyamorous", μοιάζει φαινομενικά απλό. Και είναι, έχοντας όμως ως bonus την προσωπική σφραγίδα των Ελένη Νικολούλια και Αλέξανδρου Γκικόπουλου -του πιθανότατα πιο cool ζευγαριού της Αθήνας- και τη μετατροπή μίας ιδέας που συζητούσαν καιρό σε πράξη, πάντοτε με το εξαιρετικό προσωπικό τους γούστο και την απαραίτητη προσοχή στην παραμικρή λεπτομέρεια.
![Η βιτρίνα με τα φυτά στο Polyamorous στα Εξάρχεια](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/47/47143e235c3f451ca646d7266c6f40c5.jpg?v=1&maxwidth=650&)
![Η είσοδος στο Polyamorous στα Εξάρχεια](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/99/99fd0dd6921e45afa17103544aac93e7.jpg?v=1&maxwidth=650&)
![Ήμουν κι εγώ στο γάμο στο Polyamorous στα Εξάρχεια](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/e4/e40ac98899634fd6834bf5be543b787b.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Επέλεξαν τα Εξάρχεια καθώς είναι η γειτονιά τους, στην οποία κατοικούν τα τελευταία 8 χρόνια, όταν μετακόμισαν σε αυτήν από το Παγκράτι, και τα λατρεύουν από άκρη σ' άκρη. Εκτιμούν κυρίως την αύρα τους αλλά και το γεγονός πως είναι μία περιοχή ανοιχτή σε οποιοδήποτε νέα, καλοφτιαγμένη ιδέα. Ακριβώς ό, τι είναι και το "Polyamorous" -που άνοιξε επίσημα τις πόρτες του την πρώτη ημέρα της άνοιξης- δηλαδή.
Τι εστί "Polyamorous"
Πρόκειται να συζητηθεί αρκετά -ίσως γίνει και το επόμενο talk of the town- και πιθανότατα να δημιουργήσει (ή πιο ορθά, να επαναφέρει) trend για μία πανέμορφη αλλά ξεχασμένη αστική συνήθεια, αυτή του να αγοράζεις και να προσφέρεις λουλούδια. Το "Polyamorous" υπηρετεί το ανθικό πλαίσιο αλλά δεν περιορίζεται μόνο εκεί, δένοντάς το με ένα μάλλον αναπάντεχο πάντρεμα παρεχόμενων υπηρεσιών.
![Η εξωτερική όψη του Polyamorous στα Εξάρχεια](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/b5/b53acee8b1b349ee92a74ffecc4d2e9f.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Ασχολείται λοιπόν με τα άνθη και τα φυτά, τα αποστάγματα και τα κρασιά, με τις μπύρες και, σε μικρότερο βαθμό, με ερωτικά παιχνίδια και αξεσουάρ. Όλα σε ένα πολύ προσεκτικό και εκλεπτυσμένο terroir, με σεβασμό προς οποιονδήποτε επισκέπτη ή ακόμη και περαστικό.
![Φτιάχνοντας ανθοδέσμες στο Polyamorous στα Εξάρχεια](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/30/308ee9acb9344930a72cd2cd45d1b11b.jpg?v=1&maxwidth=650&)
![Κι άλλα λουλούδια στο Polyamorous στα Εξάρχεια](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/3d/3d4e0e4051d74f5e805180df43754f9d.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Μαγαζί γωνία εκεί όπου η Μαυρομιχάλη σταυρώνεται με τη Μεθώνης, φωτεινό, καλοφτιαγμένο και ανοιχτόκαρδο. Φυτά και λουλούδια από τη μία, ράφια με premium ποτά από την άλλη, να πατούν σε ένα πανέμορφο μωσαϊκό. Και μουσικές -πραγματικά ωραίες μουσικές- από βινύλια να φτιάχνουν το ηχητικό χαλί.
![Τα ράφια με τα ποτά στο Polyamorous στα Εξάρχεια](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/bc/bcc4588e5597469899dd50af9419f3d5.jpg?v=1&maxwidth=650&)
![Τα παιχνίδια στο Polyamorous στα Εξάρχεια](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/15/15aeaa6402cb40738376caa43d2d9829.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Όσον αφορά τη δεύτερη πτυχή, κάθε φιάλη έχει επιλεχθεί προσεκτικά από δύο άτομα που γνωρίζουν όσο λίγοι τον χώρο των spirits στην Ελλάδα, έχοντας περάσει όλη τους την επαγγελματική ζωή στο τερέν των αποσταγμάτων και των μπαρ.
![Γλάστρες και κασπό στο Polyamorous στα Εξάρχεια](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/f9/f9a4a70c63ec4f87bda20071bb09d639.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Σερβίρονται επίσης και cocktails on the go, ποτά ακριβώς όπως θα τα έπιναν ο Αλέξανδρος και η Ελένη. Ποτά που τους αρέσουν, ποτά που φιλοδοξούν να αρέσουν και στο κοινό, ποτό που θα διανθίζουν οποιαδήποτε στιγμή επιθυμεί ο καθένας.
Ένα εξίσου προσεγμένο πατάρι με μίνι μπαρ -που δίνει έξτρα προοπτική στο χώρο- επιβλέπει από ψηλά, ενώ το μεγάλο τραπέζι εκεί μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν χώρος γευσιγνωσιών ή ακόμη και εργασίας για κάθε ενδιαφερόμενο - καφές εδώ δε σερβίρεται, τουλάχιστον προς το παρόν.
Ειλικρίνεια, χιούμορ αλλά και επί του πρακτέου μπόλικες πτυχές του έρωτα. Το "Polyamorous", με αφετηρία το πανέμορφο εσωτερικό του, πραγματοποιεί όλα όσα υπόσχεται το όνομά του, διανθίζοντας ακόμη περισσότερο μία ιδιαίτερη γειτονιά.
![Ο Αλέξανδρος Γκικόπουλος στο Polyamorous στα Εξάρχεια](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/f4/f491e413b311470daa2f3d4806696e89.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Info
Μαυρομιχάλη 72-74, Εξάρχεια
Τηλ. 216 2022477
Ακολούθησε το Αθηνόραμα στο Facebook και το Instagram.