![This is Athens City Festival](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/4b/4b2d7be592e041ef953903754efa81cb.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η προηγούμενη εβδομάδα γέμισε πολλά μουσεία με αφορμή τα DJ sets και τις δωρεάν εκδηλώσεις για την ημέρα και νύχτα των Μουσείων, πλημμύρισε με party διάθεση την πλατεία Θεάτρου και το Ζάππειο στο πλαίσιο του Τhis is Athens City Festival του Δήμου Αθηναίων, γέμισε το Instagram με εικόνες από τις φαντασμαγορικές εγκαταστάσεις της έκθεσης "Plasmata" που διοργανώνει η Στέγη Ωνάση στο Πεδίον του Άρεως (αν και προσωπικά με κέρδισε περισσότερο το πιο αφηγηματικό έργο των Eva & Franco Mattes "THE BOTS", μια διεισδυτική όσο και παιγνιώδης διερεύνηση του "αόρατου" εργατικού δυναμικού που καθαρίζει τις διαδικτυακές πλατφόρμες από υβριστικό, κακοποιητικό και βίαιο περιεχόμενο).
![PLASMATA, ΤHE BOTS, Eva & Franco Mattes](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/01/01d987fe8f1f428289e3dafa89be6902.jpeg?v=1&maxwidth=650&)
Η πόλη έχει μπει για τα καλά σε φεστιβαλικό mood και οι προσκλήσεις πέφτουν βροχή για εκδηλώσεις, πολλές από τις οποίες με τη στήριξη ιδιωτικών και δημόσιων θεσμών και με δωρεάν είσοδο που κορυφώνονται όσο μπαίνει το καλοκαίρι. Από τη μια ο πλουραλισμός και η συνεχής προσφορά μας εξιτάρουν, ειδικά ύστερα από δύο καλοκαίρια πανδημίας. Παράλληλα, βέβαια, όσο τα google calendars γεμίζουν ασφυκτικά με εκδηλώσεις στις οποίες δηλώνουμε "Ενδιαφέρομαι" ξεκινάει και ο προβληματισμός ως προς το πού θα καταφέρουμε να πρωτοπάμε, καθώς και αν, ειδικά οι εκδηλώσεις που έχουν εισιτήριο, θα καταφέρουν να αντεπεξέλθουν εισπρακτικά στις προσδοκίες των διοργανωτών τους. Το κοινό προφανώς θα έχει τον τελικό λόγο, παρ’ όλα αυτά ένα πιο συντονισμένο σχέδιο σε θεσμικό επίπεδο θα ήταν χρήσιμο και σε επίπεδο city marketing – χρόνια γίνεται λόγος για ένα φεστιβαλικό ημερολόγιο πόλης στα πρότυπα άλλων ευρωπαϊκών πόλεων.
Μέχρι τότε, δεν θα παραλείψουμε να περάσουμε από την αυλή του Συλλόγου Αρχαιολόγων για κοκτέιλ στο closing event του Athens Cocktail Festival αλλά και από αυτήν της Τεχνόπολης για women jazz power – εντάξει, αυτά μας πέφτουν και βολικά κοντά! Πάνω απ’ όλα, όμως, η εβδομάδα ανήκει στο Φεστιβάλ Αθηνών και ειδικότερα στην Πειραιώς 260, που κάνει πρεμιέρα και φέτος θα τη ζήσουμε όπως της πρέπει, με τα πηγαδάκια και τα ποτά στην αυλή, αντί για τις περσινές βιαστικές ανταλλαγές εντυπώσεων καθ’ οδόν για την έξοδο. Καλωσορίζουμε λοιπόν το φεστιβάλ της πόλης και σιγοτραγουδάμε Patti Smith, μετρώντας αντίστροφα και για το Ηρώδειο και ελπίζοντας να μην εξελιχθεί το πολιτιστικό καλοκαίρι σε αγώνα ταχύτητας.
Ⓒ Πρώτης φωτογραφίας:Τhis is Athens City Festival