![Αυτοψία στην Ακρόπολη της Αμφίπολης](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/2a/2afcb31394164560ad832837f05c6de5.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η Υπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού Λίνα Μενδώνη πραγματοποίησε αυτοψία αρχαιολογικά μνημεία της Αμφίπολης, όπου υλοποιούνται έργα προστασία και συντήρησης από τις αρμόδιες υπηρεσίες του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού (ΥΠΠΟΑ).
Στα έργα αναβίωσης συμπεριλαμβάνονται η συντήρηση του ταφικού μνημείου στον Τύμβο Καστά, δράση που θα ολοκληρωθεί το 2023 με μελλοντικές ενέργειες μέχρι το 2027 και η αποκατάσταση της Ξύλινης Γέφυρας που συνέδεε τον ποταμό Στρύμονα με την πόλη, οχυρώνοντάς την. Καθώς η Αμφίπολη αποτελεί έναν αρχαιολογικό χώρο ιστορικής σημασίας, το ΥΠΠΟΑ υλοποιεί τις παραπάνω δράσεις για την ανάδειξη και διαφύλαξη της πολιτιστικής κληρονομιάς της περιοχής, αλλά και της χώρας γενικότερα.
![Η Ξύλινη Γέφυρα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/25/25b29d5fd4454c56808518dbeb07374c.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Παράλληλα, στην ακρόπολη της Αμφίπολης, με τις παλαιοχριστιανικές βασιλικές, το έργο ανάδειξης του προγράμματος INTERREG Ελλάδας- Βουλγαρίας, έχει ήδη ολοκληρωθεί. Πλέον είναι υπό υλοποίηση το έργο κατασκευής υποδομών για την εξυπηρέτηση των επισκεπτών, ενώ προγραμματίζονται παρεμβάσεις για την προσβασιμότητα ΑμεΑ και άλλων ευπαθών ομάδων στον χώρο, μέσω του προγράμματος της "ασημένιας οικονομίας", που το ΥΠΠΟΑ έχει εντάξει στο το Ταμείο Ανάκαμψης.
![Αυτοψία στο ταφικό μνημείο](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/81/81c3e0fb01924ede8b4766f08cac975f.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Όπως δήλωσε η Μενδώνη μετά την ολοκλήρωση της αυτοψίας, "Προτεραιότητά μας είναι η προστασία, αποκατάσταση, ανάδειξη και αξιοποίηση των μνημείων, του αρχαιολογικού χώρου, που εκτός από μοναδικά πολιτιστικά αγαθά συνιστούν αναπτυξιακούς πόρους για την τοπική κοινωνία και για την εθνική οικονομία ευρύτερα. Καθώς έχουν ολοκληρωθεί όλες οι μελέτες, αρχίζουν, τον Απρίλιο, οι εργασίες συντήρησης εντός του ταφικού μνημείου. Παράλληλα, εξελίσσονται και οι εργασίες συντήρησης και συγκόλλησης των τμημάτων και των θραυσμάτων της μνημειώδους μακεδονικής θύρας, που σφράγιζε τον τέταρτο χώρο του μνημείου, καθώς και οι αντίστοιχες εργασίες συντήρησης των φτερών των Σφιγγών της εισόδου. Ακολουθούν η κατασκευή του μονίμου στεγάστρου στην είσοδο του μνημείου και η διδακτική αναστήλωση τμήματος του μαρμάρινου περιβόλου. Με δεδομένο ότι η Εφορεία Αρχαιοτήτων Σερρών –στο πλαίσιο του ΠΕΠ Κεντρικής Μακεδονίας 2014-2020- εκτελεί έργο ευπρεπισμού και ανάδειξης του χώρου, δημιουργίας διαδρομών, στάσεων και σημάνσεων προκειμένου να καταστεί επισκέψιμος, το ΥΠΠΟΑ αποφάσισε την ένταξη του έργου της προστασίας και της συντήρησης της γέφυρας στο Ταμείο Ανάκαμψης. Ηδη, βρίσκονται σε εξέλιξη οι αναγκαίες μελέτες, προκειμένου να εξεταστούν από το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο, για να ξεκινήσει η υλοποίηση του έργου.