![Διαγωνισμός](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/73/73f870081d904a4c9ab96778d831e426.png?quality=81&404=default&v=4)
Ο διαγωνισμός που διοργανώνεται από τον Δήμο Νίκαιας-Αγ. Ι. Ρέντη και το Ανοιχτό Εργαστήριο Χαρακτικής, σε συνεργασία με το Επιμελητήριο Εικαστικών Τεχνών Ελλάδος (Ε.Ε.Τ.Ε.) θα δώσει μεταξύ άλλων την ευκαιρία στους μαθητές/τριες 6 έως 18 ετών που θα συμμετάσχουν, να συνεργαστούν με σχετικούς φορείς, συλλόγους, προσφυγικά σωματεία, μουσεία, κλπ. συλλέγοντας πολύτιμες πληροφορίες.
Η συμμετοχή στον διαγωνισμό προϋποθέτει σε βάθος μελέτη των αιτιών και των συνεπειών της Μικρασιατικής Καταστροφής του 1922 καθώς και του αποτυπώματος που άφησε το συγκεκριμένο γεγονός στην πόλη της Νίκαιας ενώ οι μαθητές/τριες καλούνται να προβληματιστούν και να εργαστούν δημιουργικά εμπνεόμενοι από τη συγκεκριμένη ιστορική περίοδο.
Δίνεται με αυτόν τον τρόπο η δυνατότητα στους συμμετέχοντες να διευρύνουν τους ορίζοντές τους αναδεικνύοντας παράλληλα τις δεξιότητές τους στην καλλιτεχνική δημιουργία και έκφραση σ’ ένα οργανωμένο εργαστήριο όπου θα γνωρίσουν την τέχνη της χαρακτικής. Κέντρο έρευνας και πηγή έμπνευσης μπορεί να είναι αφηγήσεις προσφύγων, ιστορικά αρχεία, φωτογραφικό και οπτικοακουστικό υλικό, λογοτεχνικά βιβλία και άλλα.
Σε όλους τους συμμετέχοντες θα χορηγηθούν βεβαιώσεις συμμετοχής. Σχέδια που θα επιλεγούν από επαγγελματίες χαράκτες θα μετατραπούν σε χαρακτικά έργα, ενώ τρία σχέδια θα βραβευτούν σε ειδική τελετή που θα πραγματοποιήσει ο Δήμος Νίκαιας-Αγ.Ι. Ρέντη. Τα έργα μπορούν να αποστέλλονται έως τις 15 Απριλίου.