![city theater](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/b8/b852bbd91e0a4f098f4529637e7a87d4.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το ταξίδι στο μαγικό κόσμο των Χριστουγέννων στο Christmas Theater, άρχισε και συνεχίζεται με αμείωτη γιορτινή διάθεση. Ταξιδέψτε σε Αγία Πετρούπολη, Βιέννη, Μόσχα, και φυσικά στην Αθήνα που γεμίζει με τις μουσικές φωνές αγαπημένων τραγουδιστών, μέσα από τις 13 παραστάσεις για όλη την οικογένεια.
Στον εξωτερικό χώρο του City Village το πανύψηλο, στολισμένο δέντρο που δεσπόζει φωτισμένο, υποδέχεται τους μικρούς και μεγάλους θεατές για να φωτογραφηθούν μαζί του. Στο πιο γιορτινό σκηνικό, το χριστουγεννιάτικο χωριό με τα ξύλινα σπιτάκια και τα παιχνίδια έχει στηθεί, επίσης, το Christmas Street Food Village με καντίνες που φέρνουν γεύσεις και αρώματα από όλο τον κόσμο.
Φέτος, στο φουαγιέ του θεάτρου λειτουργεί το City Art Gallery, το οποίο φιλοξενεί δυο εκθέσεις. Τη μοναδική έκθεση με τα προσωπικά αντικείμενα του Θάνου Μικρούτσικου που παρουσιάζονται στο κοινό για πρώτη φορά με αφορμή τη συναυλία – αφιέρωμα στον καλλιτέχνη που θα πραγματοποιηθεί στις 23 Δεκεμβρίου. Tο κοινό θα έχει την ευκαιρία να δει από κοντά όλα "τα μικρά και τα μεγάλα, τα σπουδαία και τα απλά, τα ασήμαντα" αντικείμενα που συντρόφευαν τον άνθρωπο και καλλιτέχνη Θάνο Μικρούτσικο στην καθημερινότητα του.
Παράλληλα, λειτουργεί και η έκθεση με τους μοναδικούς πίνακες του Ανδρέα Ψαράκου. Εδώ, το ποδήλατο έχει την τιμητική του. Πρόκειται για την παρουσίαση 80 έργων που ο καλλιτέχνης φιλοτέχνησε τα τελευταία 30 χρόνια. Ο θεατής θα κάνει μέσα από τα έργα της έκθεσης ένα ταξίδι στο χρόνο, θα αναγνωρίσει στα έργα του καλλιτέχνη το δικό του ποδήλατο των παιδικών και εφηβικών χρόνων. Άλλοτε στολισμένο και χρωματισμένο να δίνει ορμή στα όνειρα και άλλοτε απλό και μοναχικό, παρατημένο σε έναν τοίχο, στο χωριό, στο λιβάδι, στο δρόμο, με χαραγμένες επάνω του ατέλειωτες στιγμές φυγής και απόδρασης. Το ποδήλατο, αιώνιο σύμβολο παιδικότητας.