![Πίτερ Γουόκερ: Φύτεψε ένα… δάσος στο ground zero](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2506911/prasino.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Έχει δουλέψει με θρύλους της αρχιτεκτονικής τοπίου, έχει λάβει σημαντικές διακρίσεις (π.χ. ASLA Design) κι έχει υπογράψει από μικρούς κήπους μέχρι πανεπιστημιακά campus στην Ιαπωνία, την Αυστραλία, την Ευρώπη, την Κίνα. Το όνομα του Πίτερ Γουόκερ όμως μάλλον μέσω Νέας Υόρκης θα έχει φτάσει στ’ αφτιά σου, χάρη στη λιτή παρέμβασή του στο αρχιτεκτονικό σχέδιο του Μάικλ Άραντ για το Μνημείο της 11ης Σεπτεμβρίου. Στις 21/5 (7 μ.μ.), στο Μέγαρο Μουσικής, ο διακεκριμένος αρχιτέκτονας τοπίου εστιάζει στα διάσημα έργα του, φυσικά στη μελέτη ανάπλασης του περιβάλλοντος χώρου του μνημείου των Δίδυμων Πύργων αλλά και στο παραθαλάσσιο Bangaroo Headland Park στο Σίντνεϊ.
Περισσότερες πληροφορίες
Πίτερ Γουόκερ: «Μια ζωή σχέδιο και δύο μνημεία»
Ο διάσημος αρχιτέκτονας τοπίου, που έχει συνδέσει το όνομά του με το έργο ανάπλασης του περιβάλλοντος χώρου του μνημείου των Δίδυμων Πύργων στη Νέα Υόρκη, μιλά για τη δουλειά του