![To Red Bull X-Fighters στο ιστορικό Λατομείο μαρμάρου Διονύσου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2506777/redbull.jpg?quality=81&404=default&v=4)
![To Red Bull X-Fighters στο ιστορικό Λατομείο μαρμάρου Διονύσου - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2506777/redbull.jpg)
Στις πλαγιές της Πεντέλης, το ιστορικό λατομείο Διονύσου που φημίζεται για την εξόρυξη του πεντελικού μαρμάρου, θα μεταμορφωθεί για μια βραδιά σε πίστα αγώνων - και μάλιστα σε τρία επίπεδα. Εντυπωσιακό, αν μη τι άλλο το σκηνικό που θα κληθούν να κατακτήσουν με γκάζια και απογειωτικά άλματα, οι 27 κορυφαίοι αναβάτες freestyle motocross που συμμετέχουν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Freestyle Motocross 2015 Red Bull X-Fighters. Ο αθηναϊκός αγώνας έρχεται στις 12/6 (στις 9 μ.μ.) στην Πεντέλη, μετά την πρώτη αναμέτρηση του σιρκουί στην Πόλη του Μεξικό και πριν από αυτές σε Μαδρίτη, Πραιτόρια και Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα. Τι σημαίνει όμως το Red Bull X-Fighters για τους φανατικούς οπαδούς; Και πως μεταφράζεται σε νούμερα και αριθμούς; Παρακολούθησε εδώ το δεύτερο επεισόδιο «Red Bull X-Fighters Athens 2015 –Epicness Redefined» ένα μήνα από τη μάχη. Εισιτήρια διατίθενται μέσω του http://buy.tickethour.com/ αλλά αν παίξεις στο Red Bull Fighters Quiz (στο http://www.redbullxfighters.com/el_GR/quiz-greece) μπορείς να διεκδικήσεις δωρεάν προσκλήσεις για 2 άτομα.